Loading ...
close

هفته مد چیست؟

logo


هفته مد چیست؟

 

هفته مد چیست؟ وچرا حائز اهمیت است

 هفته مد می‌تواند مثل یک ماشین مرموز و به ظاهر پرزرق و برق به نظر برسد که نمایش های بی‌شماری است از فشن شو‌ها، تعداد زیادی از عکس‌ استایل‌های خیابانی و بسیاری از افراد معروف که در ردیف‌های جلویی نشسته‌اند.

در ادامه برای شما از اصول اولیه و چگونگی این رویداد صحبت خواهیم کرد.

 

 

هفته مد چیست؟

بطور خلاصه، هفته مد به زمانی گفته می‌شود که همه طراحان برتر کالکشن یا مجموعه های جدید خود را در قالب ران وی شو ارائه می‌دهند.

 

 

تاریخچه هفته مد

اولین هفته مد با عنوان «هفته مطبوعات» در سال ۱۹۴۳ در اوج جنگ جهانی دوم آغاز شد.

به دلیل اینکه رسانه های مد آمریکایی نمیتوانستند در هر فصل و برای هر کارکشن به پاریس جایی که بیشترین رویداد های مد در آن صورت میگرفت بروند،  پس هفته مطبوعات تبدیل به هفته مد شد و برای اولین بار این رویداد مد در نیویورک جایی که مطبوعات دسترسی بیشتری داشتند، برگزار شد.

در سال ۱۹۹۴ ران وی ها در پارک برایانت نیویورک برگزار می‌شد اما سرانجام این فشن شوها تا حدی درخشیدند که در سال ۲۰۱۰ جایگاهشان از چادرهای نمایش در پارک به مرکز لینکلن در پارک دامروش منتقل شد.

 

و اما تدارکات این رویداد :

هفته مد نیویورک ۲ بار در سال یکبار در فوریه و یکبار دیگر در ماه سپتامبر برگزار می شود. طراحان در این هفته‌ها همیشه کالکشن های فصل پیش رو را به نمایش می‌گذارند مثلا در سپتامبر ۲۰۱۹ کالکشن های پاییز و زمستان ۲۰۱۹/۲۰۲۰ به نمایش گذاشته می‌شود و در فوریه کالکشن بهار و تابستان همان سال به نمایش گذاشته می‌شود.

امسال هفته مد نیویورک از ۸ ام فوریه بصور رسمی آغاز شد و تا ۱۵ فوریه ادامه داشت.

اما مهمانی ها و فستیوال هایی ام وجود دارند که قبل از شروع هفته مد برگزار می‌شوند. رویداد های دیگری هم در زمینه مد در سال برگزار می‌شود مثل  haute couture  اما این رویداد هفته های مد است که همه درباره آن صحبت می‌کنند.

 

اما چرا میگوییم هفته مد اما بیشتر از یک هفته طول میکشد؟

خب برای فصل های رسمی هفته های مد بصورت پیاپی به ترتیب در ۴ پایتخت صاحب سبک نیویورک، لندن، میلان و پاریس برگزار میشود پس عملا یک ماه میشود و مدیست ها به شوخی به آن ماه مد میگویند😉

 

چه کسی تصمیم میگیرد که در هفته مد کدام طراحان کالکشن خود را به نمایش بگذارند؟

بستگی دارد. هیئت مدیره، شورا یا رهبر رسمی وجود ندارد که رسماً تصمیم بگیرد که چه کسی می تواند در جدول هفته مد بنشیند. اما این موضوع کمی پیچیده است.  هرچقدر طراحی پارچه و لباس نوآوری بیشتر و خلاقیت بیشتری داشته باشد شانس بیشتری هم برای ارائه کالکشن خود دارد عامل دیگر بودجه است هر طراحی نمیتواند مجموعه‌ی خود را در یک مکان لوکس و گران‌قیمت به نمایش بگذارد.

 

چگونه تصمیم گرفته می‌شود که کدام طراح در چه شهری کالکشن خود را ارائه دهد؟

هیچ قانون سخت و سریعی برای این موضوع وجود ندارد اما بیشتر بستگی به این دارد که برند و استودیوی آن طراح در کجا مستقر باشد مثلا استلا مک کارتنی اصالتا بریتانیایی بوده و چون آتلیه یا کارگاه او در پاریس است پس شوی او در هفته مد پاریس به نمایش گذاشته می‌شود. مثال دیگر مایکل کورس که خود بومی نیویورک است پس در هفته مد نیویورک شرکت می‌کند.

این راهی ست  برای نشان دادن پشتیبانی از اقتصاد محلی، طراحان دیگر و خرده فروشان.

علاوه بر این بسیاری از این طراحان عضو شورای انجمن طراحان شهر خود هستند پس باید در همان شهر بمانند.

 

دوره های طراحی لباس

 برای آشنایی با دوره های آموزش طراحی لباس مدرسه مد و طراحی لباس  مهسا زارع با کارشناسان و مشاورین آموزشی ما لطفا تماس بگیرید.

 

آموزش طراحی لباس در مدرسه مهسا زارع

 

 

ثبت نام در دوره طراحی لباس

 

 

 

 


نظرات

 

 

شبکه های اجتماعی
 

        کانال اطلاع رسانی کلاس ها             کانال تلگرام

 

      اینستاگرام      توییتر        شنوتو

 

      آپارات

 

 

 

 

       مدرسه مد و طراحی لباس مهسا زارع

برگزار کننده دوره‌های آموزشی خلاق، به روز و باکیفیت

 

 

ما را بیابید

 

  آدرس : شهرک غرب,بلوار دادمان, جنب شیرینی الهیه ,پلاک134

 

تلفن : 02188089546

 

   ایمیل ما : info@mahsazare.com