Loading ...
close

تفاوت های استایل و فشن

logo


تفاوت های استایل و فشن

تفاوت استایل و فشن

در مورد تفاوت های استایل و فشن بیشتر بدانید

برای همه‌ی ما پیش آمده که کلمه‌ی فشن و استایل را به معنی یک مفهوم واحد شنیده باشیم. اما آیا این کاربرد درست است؟

در حقیقت فشن و استایل دو مفهوم موازی با هم اما کاملا متفاوت هستند. شما می‌توانید شیک پوش باشید اما مطابق مد روز لباس نپوشید.

کلمه‌ی استایل یا style  مخفف و کوچک شده‌ی personal style  یا استایل شخصی است. استایل یعنی یک راه بیانِ منحصربفرد و نشان دهنده‌ی شخصیت و اعتماد بنفس یک فرد است.

از جمله مواردی که شخصیت و استایل را شکل می دهند می توان محل زندگی و جغرافیا، آب و هوا، فرنگ، سنت‌ و باور های فرد، اقتصاد، سیاست و هنجار های اجتماعی را نام برد.

در واقع استایل شخصی یک فرد بیشتر نشان دهنده‌ی علایق او است زیرا تمامی اجزاء استفاده شده مانند لباس، اکسسوری و رنگ ها انتخاب شخصی او است. استایل شخصی هر فرد ماندگار و منحصربفرد است.

 

طراحی پارچه و لباس در مدرسه مهسا زارع

 

 

ثبت نام در دوره طراحی لباس

 

به عبارت دیگر استایل یعنی من چه چیز هایی دارم؟

یعنی حسم نسبت به خودم، شخصیتم، هویتم و درکم از چیزی که هستم و نسبت به درونم اجزاء ظاهرم را انتخاب کنم. در واقع استایل معرف شخصیت شما در جامعه است قبل از اینکه سخن بگویید.

استایل جاودانه و بدون زمان بوده و زیبایی را به زبان علایق و سلایق بیان می کند. استایل می‌تواند ست شده‌ی یک پیراهن از ۶۰ سال پیش با آخرین کفش از جدیدترین ترندها باشد و شخص در آن حس خوب و راحتی داشته باشد. در این بخش مهم حس و علاقه‌ی شخص نسبت به ظاهرش است.

در واقع استایل نیز از مد تاثیر می‌پذیرد اما همیشه همراه و مطابق آن پیش نمی رود. استایل به معنی چیدمان لباس‌ها بدون درنظر گرفتن زمان دوخت و تولید آن کنار همدیگر و ساخت یک ظاهر منحصر بفرد است.

برای مثال پیشرو صنعت مد کارل لاگرفلد karl Lagerfeld همیشه استایل منحصربفرد خود را داشت که اکثرا شامل پیراهن سفید، دستکش های بدون انگشت، عینک مشکی، کت و شلوار یا کاپشن به رنگ مشکی یا تیره و خنثی بود.

به گفته‌ی جورجیو آرمانی Giorgio Armani

استایل یعنی ایجاد تعادل میان اینکه چه کسی هستی، چه چیزی برای تو خوب و مناسب است و چگونه می‌خواهی خودت را به دیگران نشان دهی. لباس‌ها زبان نشان دادن این تعادل هستند.

 

 

و اما کلمه‌ی فشن یا fashion  به معنی استفاده از لباس‌‌، اکسسوری، رنگ و طرح هایی است که صنعت مد در زمان یا حتی مکان خاصی برای افراد مشخص می‌کند و به خواسته‌ها و علایق شخصی آن ها  ارجحیت دارد. عبارت رایج آن لباس پوشیدن مطابق مد روز است.

به عبارت دیگر فشن یعنی چه چیز هایی در دنیا وجود دارد؟

آخرین ترند های معرفی شده، جدیدترین لباس و اکسسوری های موجود در فروشگاه ها، جدیدترین لباس های پوشیده شده در فشن شو‌ها و مجموعه های جدید لباس، انتخاب فرد برای استفاده است. در این مفهوم حس راحتی معنی زیادی ندارد و بخش مهم رسانه ها و صنعت مد هستند.

در واقع این چرخه از زمانی شروع می‌شود که صنعت مد لباس هایی را طراحی و تولید می‌کند و از طریق فشن شو fashion show  به نمایش می‌گذارد و سپس از طریق مجله هایی مانند vogue وگ، بلاگ های به روز فشن یا اینفلوئنسر ها influencers، ترند های روز را به همگان معرفی می‌کنند.

در این مرحله تصویر ذهنی فرد از لباس یا ظاهر جدید شکل می‌گیرد و پس از آن از طریق فروشگاه های برند آن‌ها را تهیه می‌کند. فشن زود گذر است و در آن شخص هر ۳ تا ۶ ماه ظاهر خود را بر حسب آخرین ترند های روز و جدیدترین محصولات تولید شده تغییر می‌دهد.

برای مثال زمانی که یک مدل خارج از صنعت مد و فشن لباس هایی بر حسب علاقه‌ی خود به تن می‌کند استایل است اما اگر در فشن شو ها یک لباس یا ظاهر از پیش تعیین شده داشته باشد جزئی از فشن است.

 

 

و در آخر به گفته‌ی پیشرو صنعت مد سنت لورن yves saint Laurent :

فشن طی زمان محو می‌شود اما استایل جاودان است.

 

نظر شما در این باره چیه؟

   جهت ثبت نام و مشاوره در دوره های آموزش طراحی لباس با تلفن 02188089546 تماس بگیرید

 

 

 

 

 


نظرات

 

 

شبکه های اجتماعی
 

        کانال اطلاع رسانی کلاس ها             کانال تلگرام

 

      اینستاگرام      توییتر        شنوتو

 

      آپارات

 

 

 

 

       مدرسه مد و طراحی لباس مهسا زارع

برگزار کننده دوره‌های آموزشی خلاق، به روز و باکیفیت

 

 

ما را بیابید

 

  آدرس : شهرک غرب,بلوار دادمان, جنب شیرینی الهیه ,پلاک134

 

تلفن : 02188089546

 

   ایمیل ما : info@mahsazare.com