Loading ...
close

مهارت های طراح مد و لباس

logo


مهارت های طراح مد و لباس

 

طراح مد و لباس حرفه‌ای چه مهارت هایی دارد؟

طراحی مد و لباس یک حرفه‌ی باشکوه است. از طراحی لباس مدل های برتر دنیا و افراد مشهور تا اجرای نمایش یا فشن شو های مد و فروش لباس‌ در فروشگاه های سراسر جهان، رویای بسیاری از هنر دوستان است.

 اما برای شهرت و موفقیت در این صنعت، باید زندگی خود را به تجارت اختصاص دهید و طیف گسترده ای از استعدادها را یاد بگیرید.

بنابراین، برای اینکه بدانید آیا مهارت های مورد نیاز دنیای رقابتی مد را به دست آورده اید یا مهارت های دیگری برای یادگیری باقی است، لیستی از مهارت های برتر مورد نیاز طراح مد و لباس  حرفه‌ای را با ما بررسی کنید.

 

 

آموزش طراحی لباس در مدرسه مهسا زارع

 

 

ثبت نام در دوره طراحی لباس

 

مهارت های بصری

در حالی که استایلیست‌ها این توانایی ست کردن لباس‌ها و اکسسوری‌ها را برای خلق استایل دارند، طراحان مد باید با دیدن پارچه‌ها و رنگ ها بتوانند یک لباس یا اکسسوری جدید را تصور کنند آنها باید فراتر از محصول فکر کنند و طرح نهایی را تجسم کنند.

 

توانایی طراحی و تصویرگری

برای خلق لباس جدید توانایی طراحی ضروری است! شما با ترسیم ایده‌ها روی کاغذ به آن ها جان می‌بخشید. با این حال، اگر مهارت طراحی شما فوق‌العاده نیست هنوز هم امیدی هست! از آنجایی که بسیاری از طراحان مد برای خلق طرح لباس های جدید به فناوری دیجیتال روی آورده‌اند، پس از یادگیری اصول اولیه‌ی طراحی لباس با کاغذ و مداد، با نرم افزارهایی مانند Adobe Illustrator  طرح‌ها و ایده های جدید را به راحتی به دنیا ارائه خواهید کرد. همچنین می توانید در دوره طراحی لباس با این اصول آشنا شده و به ایده های خود جان بدهید.

توجه به جزئیات

طراحان مد حرفه‌ای فقط مهارت ارائه‌ی ایده های جدید به دنیا را ندارند، بلکه باید چشمان تیزبینی داشته باشند و به جزئیات توجه کنند. برای فروش طرح های سفارشی، هر تکه نخ، کوک و دوخت، پف یا پیلی (اصطلاح خیاطی) یا هر قطعه‌ی دیگر باید در جای مناسب قرار بگیرد. در اصل شما باید به جزییات ظریف و پیچیده ای توجه کنید که شاید هیچ فرد دیگری متوجه آن نشود.همه این جزییات با آموزش طراحی لباس میسر می شود.

 

مهارت های ارتباطی

برای توصیف ایده های خود با دیگر اعضای تیم، همکاری با سایر طراحان و بازرگانان باید دستورالعمل های واضح و مختصر را با ارتباط موثر بیان کنید. بدون این مهارت مهم، کل پروژه ها می‌توانند از بین بروند زیرا ارا ئه‌ی هربخش از کار به کیفیت ارتباط در بخش‌ها و میان افراد بستگی دارد.

 

مهارت های مدیریتی

اگر می خواهید خانه مد خود را اداره کنید، برای مدیریت یک تیم وهمکاری با دیگران به مهارت های راهبری و مدیریتی نیاز دارید. شما باید کار هر یک از اعضای گروه را در هرپروژه مشخص کنید و از کیفیت انجام کارها برای رسیدن به هدف اطمینان حاصل کنید. از آنجا که طراحی مد محیطی بسیار استرس زا دارد و همه‌ی لباس‌ها سر زمان مقرر برای فشن شو‌ها یا ارائه به فروشگاه ها و مشتری باید آماده باشد، به عنوان یک مدیر و راهبر باید توانایی روحیه دادن به افراد تیم در زمان های بحرانی را داشته باشید.

 

مهارت های کار گروهی

صرف نظر از اینكه تازه در استودیوی طراحی شروع به کار کردید یا كل برند را مدیریت می كنید، باید مهارت های كار گروهی خوبی داشته باشید. گذشته از کار با همکاران، باید بتوانید با مشتری و خریداران، برگزارکنندگان رویدادها، آرایشگران مو و صورت کار کنید. با وجود مثال های بسیار زیاد بهتر است برای رسیدن به اهداف کاری و شخصی، طبیعت آرامی داشته باشید.

 

توانایی استایلینگ

استایل و طراحی مرتبط با هم هستند. یک طراح حرفه‌ای می تواند پارچه و لباس‌ها را بدون اضافات تبدیل به محصول نهایی خیره کننده و جذاب کند. به عنوان یک طراح مد و لباس شما استایل هایی را طراحی می‌کنید که تا به حال وجود نداشته است، بنابراین باید قدرت تصور و خلاقیت را برای رسیدن به استایل و مدل های خلاقانه ترکیب کنید.

 

آگاهی از انواع  پارچه

برای اینکه یک طراح حرفه‌ای باشید، باید درک کنید که هر پارچه چگونه حرکت می‌کند، چگونه پوشیده می‌شود، بافت آن چگونه است و در نهایت ترکیب چند پارچه باهم چگونه مناسب است. به عنوان مثال طراحان لباس عروس از پارچه‌ی ابریشم استفاده نمی‌کنند زیرا به راحتی چروک می‌شود و هنگام عکاسی طرح لباس را خراب می‌کند.

 

مهارت انجام چند وظیفه به صورت همزمان

به عنوان یک طراح مد حرفه‌ای، باید بدون هیچ زحمتی از کاری به کار دیگر بپردازید و اطمینان حاصل کنید که هیچ چیز فراموش نشده و یا کاری عقب نمانده است! شما به احتمال زیاد در یک زمان روی چندین طرح لباس کار خواهید کرد و هر لباس جزئیات خاص خود را برای آماده‌سازی دارد، بنابراین باید با سرعت بیشتری کارها را انجام دهید و در هر زمان روی چندین طرح متمرکز شوید.

 

مهارت‌های سازمان دهی و نظم

مهارتهای سازماندهی و نظم در اولویت انجام چند وظیفه به صورت همزمان قرار دارد. برای اینکه بتوانید آنچه را که باید انجام دهید و کارهایی را که قبلاً انجام داده اید به خاطر بسپارید، باید یک برنامه‌ی مشخص داشته باشید. اما اگر شما به طور طبیعی فرد منظم و برنامه ریزی نیستید، نگران نباشید! ابزارهای سازماندهی زیادی برای کمک به شما وجود دارد.

 

مهارت های حل مسئله

هر لحظه در دنیای مد ممکن است مشکلاتی بوجود بیاید و شما باید سریع فکر کنید و راه حل پیدا کنید. به عنوان مثال، زمان ارائه‌ی لباس عروس سفارشی به مشتری است و درست قبل از تحویل لباس قسمتی از دوخت آن باز می‌شود، در شرایط این چنینی به جای اینکه تحت فشار قرار بگیرید وعصبانی شوید، باید سریع لباس را ترمیم کنید و قبل از رسیدن مشتری آن را آماده کنید.

 

مهارت های خیاطی

در حالی که بسیاری از طراحان، لباس های خود را نمی دوزند اما بهتر است که درک پایه‌ای نسبت به مراحل دوخت و آماده‌سازی لباس، الگو کشی و انواع دوخت باشید تا در موارد بحرانی و استرس‌زا بتوانید مشکل را سر زمان حل کنید. البته دوره های آموزشی زیادی در این زمینه وجود دارد.

 

مهارت های مدیریت زمان

یکی از مهمترین مهارت های طراح مد و لباس حرفه‌ای، مدیریت صحیح زمان است. زیرا به سر رسیدن مهلت تحویل لباس باعث پرداخت مالی دیرتر است که اغلب به معنای بدست آوردن شهرت بد بوده و می‌تواند کل شهرت حرفه شما را از بین ببرد. هیچ کس نمی خواهد با طراحی که دیر لباس‌ها را تحویل می دهد کار کند!

 

مهارت های بازاریابی

به عنوان یک طراح مد و لباس حرفه‌ای، باید بتوانید طرح های خلاقانه‌ی خود را بفروشید و شهرت تجاری خوبی داشته باشید. در حالی که شما معمولاً تیمی برای بازاریابی اختصاص داده اید، مهم است که درک خوبی از آن داشته باشید و کارکنان خود را به سمتی هدایت کنید که فروش بهتری داشته باشید.هیچ شخصی به اندازه شما طرح های شما را دوست نخواهد داشت بنابراین شما باید مهارت هایی برای بازاریابی صحیح آن داشته باشید.

 

مهارت های برش الگو

اگرچه برش الگوی یک مرحله خاص در فرایند دوخت است اما اگر قصد جدی برای حرفه‌ای بودن دارید، لازم است دانش برش الگو را داشته باشید. در خانه های مد پس از مرحله طراحی لباس و قبل از شروع دوخت، نمونه های اولیه‌ در ابعاد کوچکتری برای هر لباس در نظر گرفته می‌شود تا در مراحل الگو سازی و دوخت آن با پارچه های گران‌قیمت مشکلی به وجود نیاید. با این حال در اکثر خانه های مد افراد خاصی مسئولیت این کار را به عهده می‌گیرند اما اگر آن فرد در الگو کشی طرح به مشکل خورد، شما باید بدانید که طرح دقیقا به چه صورتی خواهد بود و او را رهنمایی کنید.

 

 

همانطور که می بینید، مهارت های بسیار بیشتری از صرفا طراحی لباس و ارائه‌ی ایده‌ی جدید وجود دارد. شما نه تنها باید توانایی هنری داشته باشید بلکه باید روحیه کارآفرینی برای ادامه فعالیت داشته باشید و در عین حال فردی با شخصیت باشید که نماینده خوبی از برند شما باشد.

و اگرچه فشار زیادی بر روی طراح لباس است، اما این یک انتخاب شغلی بسیار سودآور و رضایت بخش است!

فکر می کنید مهارت لازم برای طراح مد بودن را دارید؟

 به نظر شما چه مهارتهایی را در این لیست کم است؟

 

   جهت ثبت نام و مشاوره در دوره های آموزش طراحی لباس با تلفن 02188089546 تماس بگیرید

 

 با ما در بخش نظرات زیر همراه باشید.

 

 

 


نظرات

 

 

شبکه های اجتماعی
 

        کانال اطلاع رسانی کلاس ها             کانال تلگرام

 

      اینستاگرام      توییتر        شنوتو

 

      آپارات

 

 

 

 

       مدرسه مد و طراحی لباس مهسا زارع

برگزار کننده دوره‌های آموزشی خلاق، به روز و باکیفیت

 

 

ما را بیابید

 

  آدرس : شهرک غرب,بلوار دادمان, جنب شیرینی الهیه ,پلاک134

 

تلفن : 02188089546

 

   ایمیل ما : info@mahsazare.com