Loading ...
close

چگونه طراحی لباس را شغل...

logo


چگونه طراحی لباس را شغل...


چگونه طراحی لباس به عنوان شغل انتخاب کنیم

طراحی مد و لباس حرفه ای است که بسیاری از افراد در سنین پایین را به خود جذب می‌کند، با این وجود تلاش، مهارت و دانش بسیاری برای رسیدن به موفقیت شغلی در این حرفه باید کسب کرد. برای طراح مد و لباس موفق شدن، جدا از چشمان تیزبین در رنگ و شکل، مهارت های طراحی، برش الگو و خیاطی، تصویرسازی، کار با نرم افزار های کامپیوتری، باید مهارت های ارتباطی، مدیریتی، مذاکره و .. را نیز داشته باشید. همچنین توانایی دنبال کردن و پیش بینی ترند‌ها، اطلاع از آخرین اخبار و اتفاقات دنیای مد نیز اهمیت بسیاری دارد.


در این مقاله راجع به چگونگی تبدیل شدن به یک طراح مد موفق صحبت می‌کنیم. این نکات از طراحان معروف که تجربه زیادی در این زمینه دارند جمع آوری شده است. آن‌ها امید دارند که این مقاله کمکی به دوستان طراح مد جوان کند تا زودتر به موفقیت دست پیدا کنند.


 * تحصیلات و دانش به روز
 

تبدیل شدن به یک طراح مد لزوماً و صرفا داشتن مدرک خوب و معتبر نیست اما می‌توان گفت که این یک روش سریع و محکم برای هر طراح مد به سوی موفقیت است. سؤال این است که آیا یک مدرک معتبر برای تبدیل شدن به یک طراح مد موفق ضروری است؟ در یک کلام، بله. دنیا و صنعت مد و فشن بسیار رقابتی است؛ بنابراین تحصیلات و داشتن مدارک معتبر، شما را در بین طراحان واجد شرایط و برجسته‌تر قرار می‌دهد.
در حقیقت چندین طراح مشهور مد و فشن لیسانس طراحی مد خود را با یک مدرک در زمینه‌ی بازاریابی یا بیزینس ترکیب می کنند. به خصوص که اکثر طراحان همیشه به هدف تاسیس برند و فروشگاه یا مزون های خاص خود وارد این رشته می‌شوند. در نتیجه نقش تحصیلات و دانش به روز برای موفقیت یک طراح مد بسیار مهم است. به غیر از آموزش مهارت های شغلی، تحصیل دریک مدرسه یا دانشگاه حرفه ای می تواند به رزومه کاری شما اعتبار بیشتری اضافه کند.


دانشگاه های زیادی وجود دارند که دانشجویان مد را آموزش می‌دهند ، اما تعداد معدودی از آنها دانش و مهارت های پایه‌ای و مورد نیاز را آموزش می‌دهند. یادگیری در این مؤسسات می تواند به ورود سریع بازار کار کمک کند. طراح مد برند (Essence & Ethos) می‌گوید: "هیچ موسسه ای نمی تواند به شما بیاموزد که چگونه خلاق باشید، بنابراین شما باید خلاقیت و اشتیاق خود را به مؤسسه برسانید و بگذارید آن‌ها شما را در زمینه‌ی مورد علاقه‌ی خود پیش ببرد."
افراد حرفه‌ای و موفق را در زمینه
طراحی پارچه و لباس ملاقات کنید و از آن‌ها راهنمایی بخواهید. صدای درون خود را پیدا کنید و با اعتماد بنفس هرچه بیشتر در این رشته گام بردارید.


 * تجربیات کارآموزی
 

در حقیقت طراحان مد می‌توانند بسیاری از مهارت های لازم و ضروری را از طریق کارآموزی در شرکت های تولیدی یا طراحی بیاموزند. بسیاری از طراحان می توانند به عنوان یک خیاط سفارشی یا استایلیست شخصی تجربیات گرانبهای کار در برخی از خانه های مد را بدست آورند. با استفاده از این تجربه می توانید مهارت های بازاریابی و فروش را همراه با یادگیری استایل‌ها و نوع استفاده از پارچه ها در لباس های متفاوت و برند های متفاوت بدست بیاورید. همچنین می‌توانید با ورود به مسابقات و نمایشگاه‌‌های رقابتی لباس، خود را به افراد موفق در این صنعت معرفی کنید وارتباطات کاری موثر ایجاد کنند. با توجه به وسعت صنعت جهانی مد، تجربه‌ی کار یا کارآموزی در مراکز معروف و بین المللی مد مانند پاریس یا میلان نیز برای شما بسیار مفید خواهد بود.
برای تبدیل شدن به یک طراح مد موفق، می توانید با افراد موفق و صاحبان برند های مد مشاوره‌ی مفیدی داشته باشید.
اگر پس از تجربه‌ی کار آموزی احساس کردید که کار در این صنعت به صورت همیشگی مورد علاقه‌ی شما نیست، شما می توانید به بخش های خلاق آژانس های تبلیغاتی و دیگر زمینه های مرتبط از جمله مجلات آنلاین، وبلاگ نویسی، استایلیست، عکاسی مد و فشن،طراحی لباس های نمایشی فیلم و تئاتر نیز بپوندید. حقوق هر زمینه بستگی به کار درخواستی دارد اما همچنان به استعداد و علاقه‌ي شما بستگی دارد. همچنین گزینه های کاری دیگر شامل مورخ هنری، فروشنده‌ی هنر،مربی یا معلم هنر باشید.

 

 

 

آموزش طراحی لباس در مدرسه مهسا زارع

 

 

ثبت نام در دوره طراحی لباس

 


 * داشتن رزومه‌ی کاری حرفه‌ای یا Portfolio
 

برای ساختن یک رزومه‌ی چشمگیر، طراحان مد باید تجربیاتی در طراحی لباس هایی با خلاقیت و تصور های خود داشته باشند. برای درک بهتر مراحل و نوع ساخت portfolio می توانید در کلاس های مرتبط شرکت کنید. بهترین روش برای ساخت آن تمرکز زیاد روی هر یک از پروژه‌ها و تکمیل آن به حرفه‌ای‌ترین و بهترین نحو است، طوری که انگار برای ارائه‌ی آن به یک فرد موفق و حرفه‌ای آماده می‌شوید. نمونه کارها همچنین قدرت، حس زیبایی شناسی، تناسب، تعادل و حرفه‌ای بودن شخص را نشان می‌دهد. برای یک طراح مد موفق، مهارت های قوی اجرا و ارائه‌ی لباس‌ها و مهارت های فروش بسیار ضروری است. بنابراین رزومه‌ی شما باید نشانگر قدرت و مهارت برقراری ارتباط و همکاری باشد. در نتیجه رزومه و نمونه کارها‌ی طراحان مد نقش مهمی در کمک برای دستیابی به یک جایگاه شغلی فوق العاده دارد.


 * به روز باشید
 

اگر در تمام مدت فقط به کار و فعالیت در یک زمینه ادامه دهید و به پیرامون خود توجهی نکنید، هرگز نمی توانید به جایگاه بزرگتر برسید. یکی از نکات نهایی و مهم در مورد چگونگی تبدیل شدن به یک طراح مد موفق این است که همیشه رو به رشد باشد. برای پیشرفت و رشد مهارت های خود در دوره های طراحی با برنامه های کامپیوتری، دوره های خیاطی یا الگوی سازی، آموزش‌ها یا سمینارهای مربوط به موضوعات روز شرکت کنید. با روندهای فعلی و به روز همراه شوید، به وب سایت مراجعه کنید تا درباره‌ی مباحث روز اطلاعات جمع کنید. اما با این حال باید تعادل بین ایده های ابتکاری خود و روندهای جدید پیدا کنید و هرگز کپی نکنید. این موضوع در نحوه تبدیل شدن به یک طراح مد موفق بسیار مهم است. شما باید بدانید که وارد چه صنعتی شده اید و چه رقابتی را برای کنار آمدن با آن دارید. صنعت مد ممکن است فریبنده به نظر برسد، اما برای رسیدن به سطح عالی به شما سخت کوشی و شور و اشتیاق زیادی نیاز دارید.


 * راه خود را انتخاب کنید
 

پس از مدتی کار و کسب تجربیات ارزشمند، شما باید تعیین کنید که به صورت تخصصی می‌خواهید در چه زمینه‌ای فعالیت و طراحی کنید. آیا اشتیاق به طراحی و تولید لباس های اوت کوتوق (بالاترین سطح طراحی لباس) دارید یا لباس های روزمره، راحتی و ورزشی و اصلا کار در زمینه‌ی لباس های سازگار با محیط زیست ؟ این یکی از مهم‌ترین انتخاب هایی است که در زمینه‌ی حرفه‌ای خود با آن روبرو هستید. در مرحله اول سعی کنید یکی از دسته های کلی زیر را انتخاب کنید :


   * لباس شب برای مردان / زنان
 

   * لباس ورزشی / اوقات فراغت / تناسب اندام
 

   * لباس بافتنی
 

   * لباس عروس
 

   * اکسسوری (کیف، کفش، گردنبند و دستبند و...)
 

   * ماجراجویی ، فضای باز یا لباس بیرونی
 

   * طراحی لباس نمایشی برای فیلم، تئات، فروشگاه های لباس نمایشی جشن‌ها
 

پس از انتخاب دسته‌ی کلی و قبل از تصمیم گیری نهایی بهتر است اطلاعات مورد نیاز را در مورد انواع برند های موجود، نحوه‌ی کار در هر زمینه، در فروش ترین محصولات و... تمامی موارد مهم را با جزئیات مطالعه کنید. سپس می‌توانید مسیر کلی خود را پیدا کنید.
البته توجه داشته باشید که این زمینه ها در آینده قابل تغییر هستند. اما برای شروع بهتر است از تخصص در یک زمینه شروع کنید.
درباره‌ی کار برای یک شرکت یا کار به صورت تنها تصمیم بگیرید
این مسئله نیز تاثیر بسیار مهمی روی آینده‌ی شما می‌گذارد. برای تصمیم در این زمینه شما باید جوانب مثبت و منفی کار به صورت تنها یا کار به صورت استخدام را در نظر بگیرید و آنها را دسته بندی کنید. شما فردی ریسک پذیر و مدیر هستید که به دنبال تاسیس برند خود است یا فردی به دنبال محیط امن و استخدام هستید؟ اگر برای خانه مد کار طراحی لباس انجام می‌دهید، باید توانایی مقابله با فشار های زیاد، کم خوابی، زمان های کم تحویل لباس‌ها و کار کردن زیر دست یک رئیس را داشته باشید. و البته این کار جنبه های مثبتی مانند داشتن فضای مناسب برای رشد، اطلاع از جدیدترین اتفاقات دنیای مد و یادگیری نیز خواهید داشت.
اما اگر رئیس خود هستید پس آزادی های فردی بیشتری دارید و کنترل بسیاری از قسمت‌ها را در دست خواهید داشت. همچنین انتخاب کار به صورت تنها با مسئولیتهای مختلفی همراه است که برای آن بهتر است دانش و تجربه‌ی کافی برای انجام آن داشته باشید. کار به صورت تنها می‌تواند بنیان‌گذاری و راه اندازی یک برند جدید یا کار به صورت طراح لباس پروژه‌ای برای تئاتر‌ها، برند های کوچکتر یا اشخاص باشد.

 

 * به لحاظ مالی تامین باشید
 

ممکن است شما فوق العاده خلاق باشید. با این وجود اگر به صورت تنها کار می‌کنید یا برای یک برند دیگر باید از هزینه و درآمد‌ آگاهی داشته باشید. به خصوص اگر یک برند مد را مدیریت می کنید  لازم است که از حساب های مالی، منابع تامین مالی و حسابداری اطلاع داشته باشید. دانستن رقم و فاکتورهایی که در جریان هستند، برای آن دسته از افرادی که می خواهند طراح مد موفق باشند ضروری است. اگر به مدیریت یا حساب و کتاب علاقه‌ای ندارید به جای داشتن برند شخصی، به عنوان یک طراح لباس در یک خانه مد کار کنید. با این حال اگر می خواهید به دستاوردهای واقعی و برتر برسید، از هیچ فرصتی برای تاسیس برند خود غافل نشوید.
 


 * درک کسب و کار
 

متأسفانه  برای تبدیل شدن به یک طراح مد موفق، خلاقیت کافی نیست. از آنجا که روند و رقابت برند های مد هر روز بیشتر می‌شود و افراد خلاق جدیدی وارد آن می‌شوند، دیگر تنها توجه به ترند های روز و طراحی های خاص کافی نیست، بلکه باید از اتفاقات پشت پرده‌ی آن نیز خبر داشت و برای موفقیت باید مهارت ها را بالا برد. برای کسب دانش و اطلاعات ارزشمند بهتر است درباره‌ی نحوه‌ی مدیریت و تاسیس برند اطلاعات خود را بالا ببرید. هنگام اداره مشاغل خود، باید به طور واضح و عمیق در مورد اصول اقتصاد صحبت کنید. همچنین بسیاری از این مهارت‌های مورد نیاز آموزش داده نمی‌شوند و تنها با تجربه بدست می‌آیند. برای مثال قانون و حقوق طرح های برند، نحوه مذاکره در مورد قراردادها یا نحوه انتخاب شریک تجاری برای تحقق رویای خود و برند و... را بهتر است از افراد حرفه‌ای یادبگیرید.


 * صبور باشید و تسلیم نشوید
 

رشد شغلی و برند شخصی در طراحی مد و فشن یک شبه امکان پذیر نیست و رسیدن به موفقیت، زمان و تلاش زیادی را نیاز دارد. به یاد داشته باشید که تبدیل شدن به یک طراح مشهور مد نیاز به تعهد کاری و شور و اشتیاق دارد و اما سخت تلاش کردن همیشه و تسلیم نشدن همیشه به نتیجه می‌رسد. با طراح های عالی و مهارت های اجتماعی خوب، می‌توانید در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام شهرت زیادی کسب کنید و خود را به عنوان یک هنرمند و طراح مد به دنیا معرفی کنید.
به منظور صبر بیشتر در کنار آمدن با مشکلات و فشارهای زندگی می‌توانید از راهنمایی های کتاب های کنترل استرس و روانشناسی کمک بگیرید.
تبدیل شدن به یک طراح مد موفق خیلی ساده نیست. این یک دنیای رقابتی و پر فشار است که هر روزه اتفاقات جدیدی در آن رخ می‌دهد. با این وجود با تعهد، صبر، شور و اشتیاق مطمئناً به موفقیت خواهید رسید.
اگر احساس می کنید نکات گفته شده درباره‌ی نحوه‌ی تبدیل شدن به یک طراح مد موفق در این مقاله برای شما مفید است، در پایان این مقاله تمام نظرات خود را برای ما بنویسید. ما از تفکرات شما قدردانی می‌کنیم و در اسرع وقت به همه آنها پاسخ خواهیم داد.

 

 


    خیلی پیچیده شد .و سخت و من واقعا نا امید شدم

نظرات

 

 

شبکه های اجتماعی
 

        کانال اطلاع رسانی کلاس ها             کانال تلگرام

 

      اینستاگرام      توییتر        شنوتو

 

      آپارات

 

 

 

 

       مدرسه مد و طراحی لباس مهسا زارع

برگزار کننده دوره‌های آموزشی خلاق، به روز و باکیفیت

 

 

ما را بیابید

 

  آدرس : شهرک غرب,بلوار دادمان, جنب شیرینی الهیه ,پلاک134

 

تلفن : 02188089546

 

   ایمیل ما : info@mahsazare.com