Loading ...
close

بهترین شرایط نگهداری از لباس های گران قیمت

logo


بهترین شرایط نگهداری از لباس های گران قیمت

 

 

هر لباس برای نگهداری شرایط ویژه‌ای دارد که اگر به آن توجه نشود ممکن است باعث بوجود آمدن مشکلاتی چون از بین رفتن بافت، رنگ لباس یا دوخت آن شود و اما هرچه این لباس‌ها خاص‌تر باشند و کیفیت بالاتری داشته باشند، شرایط نگهداری آن اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

 

جمله‌ای در این باره هست که می‌گوید: اگر از لباس های با کیفیت، خوب نگهداری شود تا چندین دهه قابل استفاده هستند. اما چه کار هایی باید انجام دهیم تا لباس‌ها علاوه بر ماندگاری، کیفیت خود را نیز حفظ کنند؟

 

 

به شرایط شستشو روی مارک لباس توجه کنید


به گفته‌ی استایلیست Jaqueline Curtis یکی از مهمترین شرایط نگهداری لباس‌ها، توجه به دستورالعمل شسشتوی آنان است. این دستورالعمل‌ها معمولا روی یقه یا مارک در پهلوی لباس‌ها نوشته و دوخته شده‌اند که بهترین روش برای نگهداری لباس در طولانی مدت است. در برخی از این دستور العمل‌ها راجع به شسته شدن با آب گرم و سرد یا حتی شست و شوی دستی نوشته شده است. اگر از افرادی هستید که ترجیح می‌دهید همه‌ی لباس‌ها را با ماشین لباس‌شویی بشویید، بهتر است قبل از خرید لباس به این نکته توجه کنید.
همچنین در صورت ایجاد لکه‌ی های ناخواسته در اثر نوشیدنی‌ها، جوهر و... بهتر است به سرعت لباس را بشویید تا لکه‌‌ها در طولانی مدت روی لباس باقی نمانند و سپس آن را به خشکشویی ببرید تا لباس به دست افراد متخصص بازیابی شود. در آخر از خشک بودن لبا‌س‌ها اطمینان حاصل کنید. زیرا در صورت وجود رطوبت لباس و آویزان شدن آن در کنار دیگر لباس‌ها، ممکن است لباس‌هایتان دچار کپک و از بین رفتگی شوند.


کار با اتو های حرارتی را بلد باشید


بسیاری از افراد به علت کمبود وقت یا انرژی ترجیح می‌دهند که با بالاترین درجه، لباس‌ها را اتو کنند اما این کار کاملا به بافت لباس آسیب می‌رساند!
استفاده از آخرین درجه‌ی اتو باعث می‌شود تا بافت های ظریف سست شده، رنگ لباس روشن‌تر شود و همچنین در مدت کم لباس غیر قابل استفاده شود. معمولا در کنار دستور العمل شست و شوی لباس‌ها بهترین شرایط و دمای اتو کشیدن هم نوشته شده است. شرایط اتو کشیدن لباس‌های متفاوت به جنس پارچه و مواد استفاده شده در آن بستگی دارد و برای نگهداری لباس‌ها در طولانی‌مدت بهتر است به شرایط درج شده در مارک لباس‌ها توجه کنیم و جنس پارچه‌ها و درجه حرارت مناسب برای اتو را بشناسیم.


اتو بخار یا اتو حرارتی؟


اتو بخار‌یکی از بهترین جایگزین های اتو حرارتی است. این اتو‌ها با اضافه کردن کمی رطوبت به لباس، بافت چروک را به سرعت باز می‌کنند و همچنین آسیب کمتری به لباس وارد می‌کند و اگر زمان کمی برای اتو کردن لباس‌ها دارید یکی از بهترین گزینه‌ها هستند. البته باید به جنس پارچه و موارد استفاده شده در لباس توجه داشت زیرا برخی از لباس‌ها پارچه های طریف و خاصی دارند و ممکن است در اثر رطوبت با سرعت بیشتری از بین بروند و یا حتی رد لک قطرات آب روی آنان قابل مشاهده باشد.

 

 

آموزش طراحی لباس در مدرسه مهسا زارع

 

 

ثبت نام در دوره طراحی لباس

 


قبل از آویزان کردن لباس در کمد، آن‌ها را بشویید


 تمیز بودن لباس یکی از نکات اساسی در نگهداری لباس‌ها است. بسیاری از لباس های کثیف دارای آلودگی و باکتری های ناخواسته‌اند که در ارتباط با لباس های تمیز ممکن است باعث جذب جانوران موذی شوند و یا بوی آنان باعث درگیری دیگر لباس‌ها و غیرقابل پوشش بودن آنان شود.


آویزان یا تا کردن لباس‌ها


یکی از مهم‌ترین شرایط نگهداری لباس شناخت جنس پارچه، مواد مصرف شده درآن و نوع بافت آن است. بسیاری از لباس‌ها دارای بافت های ظریف و حساس هستند و آویزان کردن آنان باعث از بین رفتن بافت های پارچه و ایستایی بد آن شوند. به همین علت بهتر است با توجه به جنس لباس برای آویزان کردن یا تا شدن آنان تصمیم گرفت. همچنین توجه داشته باشید که لباس های ظریف‌تر برای ماندگاری طولانی‌تر به صورت تا شده نیاز به کاغذ‌های پوستی و بدون اسید دارند تا بافتشان بدون آسیب باقی بماند.


چوب لباسی مناسب


یکی از بدترین نوع چوب لباسی‌ها، چوب لباسی های سیمی و نازک هستند. این چوب لباسی های قدیمی روی بافت پارچه رد می‌اندازند و در طولانی مدت به بافت آن آسیب می‌رسانند و باعث کش آمدن لباس می‌شوند. درحال حاضر انواع متفاوتی از چوب لباسی‌ها در بازار موجود است که مناسب ترین آنان، چوب لباسی های چوبی یا پلاستیکی با ضخامت هستند و به بافت پارچه آسیبی نمی‌رسانند. قبل از خرید لباس‌ها به جنس چوب لباسی و زوایای ساخت آن دقت کنید تا باعث کشیدگی و نخ‌کش شدن لباس‌ها نشوند.
همچنین سعی کنید تا برای هر قطعه یک چوب لباسی مجزا در نظر بگیرید. این کار باعث می‌شود تا همه‌ی لباس‌ها دیده شوند و وزن لباس‌های متعدد و زیاد باعث آسیب رسانی به یکدیگر نشوند.


کاور لباس‌ها


اگر از افرادی هستید که ترجیح می‌دهید لباس هایتان را به خشکشویی بسپارید، حتما دقت داشته باشید که پس از تحویل، کاور آن را دربیاورید یا تعویض کنید. درحقیقت کاور های پلاستیکی خشکشویی دارای موادی به نامBTH  هستند که باعث تغییر رنگ لباس‌ها یا زرد شدن آن‌ها می‌شود.


محیط نگهداری لباس‌ها


برای نگهداری طولانی مدت لباس‌ها باید به شرایط محیطی آن توجه ویژه داشت. اگر لباس‌ها را در کمد، انباری یا هرجای دیگری نگهداری می‌کنید باید به چند مورد دقت کنید.


میزان رطوبت


یکی از علل از بین رفتن لباس‌‌ها میزان رطوبت زیاد و ناخواسته است که باعث کپک های روی لباس، بوی نم و سست شدن بافت لباس می‌شود. بهتر است میزان رطوبت محیط را به حداقل برسانید و اگر این امکان وجود ندارد از کاور های مناسب برای نگهداری لباس‌ها استفاده کنید.


میزان نور و حرارت


نور و حرارت زیاد باعث از بین رفتن بافت های لباس و رنگ آن ( به خصوص لباس های دارای پلاستیک یا چرم) می‌شود. به همین خاطر بهتر است لباس‌ها را در جای خنک و به دور از نور خورشید نگهداری کنید.


گردش هوا


شاید این نکته‌ای باشد که کمتر کسی به آن توجه می‌کند اما محبوس کردن هوا در یک مکان باعث رشد باکتری‌ها و آلودگی می‌شود به همین خاطر بهتر است مکان نگهداری لباس‌ها دارای فن و تجهیزات گردش هوایی باشد تا لباس‌ها در بهترین حالت خود باقی بمانند.
اما اگر این امکان وجود ندارد بهتر است تا لباس‌ها را هر یک سال یا شش ماه از کمد، جعبه یا کاور آن بیرون بیاورید و در هوای آزاد بگذارید تا گاز‌ها و عوامل ناخواسته‌ی لباس از آن دور شوند.


تمیز بودن


تمیط بودن محل نگهداری لباس‌ها یکی از نکات مهم و کلیدی است. قبل از ذخیره سازی لباس‌ها در مکان مورد نظر حتما آن را تمیز کنید، گرد و خاک‌ها را دور کنید، میخ و بریدگی های ناخواسته را مهار کنید تا باعث نخ‌کش شدن لباس‌ها نشوند و از خوش‌بو کننده های مخصوص برای بوی مطبوع استفاده کنید.


نگهداری از لباس شب


بسیاری از ما لباس‌های گران قیمت و پر حجمی مانند لباس عروس یا لباس شب را داریم. برای نگهداری بهتر از این لباس‌ها باید شرایط ویژه‌ای را در نظر گرفت. یکی از بهترین راه های نگهداری این نوع لباس‌ها، جعبه های پلاستیکی است که می‌توان لباس را تا کرد و درون آن گذاشت و قسمت پف دار آن را به صورت جداگانه بسته بندی کرد. توجه داشته باشید که اگر این لباس‌ها دارای جواهر دوزی یا دست دوزی های خاصی هستند، حتما روی آن‌ها با کاغذ های پوستی پوشیده شوند تا بافت های ظریف آن آسیب نبیند. همچنین به درجه حرارت و رطوبت محیط قرارگیری این لباس‌ها توجه داشته باشید.


برای نگهداری بهتر لباس را قبل از بسته بندی بشویید و قبل از استفاده‌ی دوباره آن را اتو کنید.

 

 


 

 

شبکه های اجتماعی
 

        کانال اطلاع رسانی کلاس ها             کانال تلگرام

 

      اینستاگرام      توییتر        شنوتو

 

      آپارات

 

 

 

 

       مدرسه مد و طراحی لباس مهسا زارع

برگزار کننده دوره‌های آموزشی خلاق، به روز و باکیفیت

 

 

ما را بیابید

 

  آدرس : شهرک غرب,بلوار دادمان, جنب شیرینی الهیه ,پلاک134

 

تلفن : 02188089546

 

   ایمیل ما : info@mahsazare.com