Loading ...
close

بلاک ذهنی هنرمندان چیست؟

logo


بلاک ذهنی هنرمندان چیست؟

به دنیا آمدن یک ایده و طرح جدید لباس از جمع آوری اطلاعات شروع می‌شود و در نهایت با تفکرو خلاقیت و به کمک چشمه‌ی هنری طرح نو به دنیا ارائه می‌شود. برای طی شدن این مسیر خلاق، هنرمند باید در شرایط فکری و ذهنی خاصی باشد تا بتواند تمرکز کند، الهام بگیرد و در نهایت ایده‌ی جدید خود را خلق کند. اما چه اتفاقی می‌افتد اگر هنرمند توانایی الهام گرفتن و ارائه‌ی طرح های جدید را نداشته باشد؟


بلاک ذهنی هنرمندان یا artist block  چیست؟


به شرایط ذهنی که هنرمندان قادر به خلق قطعات جدید نیستند و توانایی بکارگیری ذهن خلاق و ایده‌پرداز خود را ندارند، بلاک ذهنی یا artist block  بلاک خلاقیت یا creative block گفته می‌شود. خشک شدن چشمه‌ی هنری یکی از سخت ترین وضعیت هایی است که هر هنرمند حداقل یکبار در طول دوران هنری خود با آن روبرو می‌شود.
اما راه های ساده و زیادی برای بیرون آمدن از این شرایط وجود دارد که برای هر هنرمند متفاوت است و در  ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.


شرایط روحی و فیزیکی


گاهی اوقات علت اصلی بلاک ذهنی خستگی های طولانی مدت و کار شدید است. به همین علت بهتر است مدتی را استراحت کنید. محیط اطراف خود را تمیز کنید، به مسافرت و گردش بروید، با دوستان خود دوباره ارتباط برقرار کنید، غذایی که دوست دارید را بخورید، چیز هایی که دوست دارید را بخرید و به موقع بخوابید. استراحت کردن به شما کمک می‌کند تا برای طراحی های خود انگیزه و منبع الهام پیدا کنید.


از دنیای دیجیتال فاصله بگیرید


امروزه بسیاری از ما به کامپیوتر و موبایل های هوشمند خود چسبیده‌ایم و به عنوان هنرمند بسیاری از کارهای خود را به صورت دیجیتالی ارائه می‌دهیم. اما گاهی اوقات تنها کاری که باید انجام دهیم این است که به خود استراحت دهیم و به نقطه‌ی شروع بازگردیم.
از دنیای دیجیتال فاصله بگیرید، کاغذ و خودکار جلوی خود بگذارید و به دنیای خلاقیت خود بازگردید. اگر کار شما طراحی دیجتال نیست سعی کنید حتما از کاغذ و خودکار یا مداد حقیقی استفاده کنید. شروع به طراحی کنید و اولین ایده هایی که به ذهنتان می‌آید را بکشید. استفاده از کاغذ و خودکار یا مداد حقیقی به شما کمک می‌کند تا طرح های خود را از زاویه‌ای کاملا متفاوت تماشا کنید. گاهی اوقات از ایده های جدیدی که در ذهنتان وجود دارد غافلگیر می‌شوید!


از طرح های قبلی خود کمک بگیرید


بسیاری از ما طرح هایی را داریم که علاقه‌ی زیادی به آن‌ها داریم و گاهی اوقات کار های نیمه تمامی داریم که صرفا در حد یک اتود اولیه به آن فکر کردیم. طرح های مورد علاقه و نیمه کاره‌ی خود را پیدا کنید و سعی کنید دوباره آن‌ها را طراحی کنید یا به صورت کاملا بداهه آن‌ها را کامل کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا دوباره انگیزه و خلاقیت خود را برای طراحی پیدا کنید.

 

 

طراحی پارچه و لباس در مدرسه مهسا زارع

 

 

ثبت نام در دوره طراحی لباس

 

 


خود را به چالش بکشید


گاهی اوقات چالش و رقابت و کمی برد می‌تواند روحیه‌ی ما را تغییر دهد و به ما انگیزه‌ببخشد. شما می‌توانید با استفاده از چالش های موجود در اینترنت مهارت های خود را مجک بزنید یا برای خود چالش های جدید و جذاب ایجاد کنید. برای مثال در ۱۰ دقیقه ۱۰ طرح جدید ارائه دهید. به کافه بروید و با استفاده از اولین چیزی که می‌بینید یک طراح جدید ارائه دهید. گاهی کمی چالش می‌تواند لذت بخش و الهام بخش باشد.


منبع الهام پیدا کنید


در مقاله های قبلی راجع به منابع الهام در طراحی لباس صحبت کردیم. به موضوعاتی که محیط پیرامون الهام بخش طراحی و کارهای هنری ما هستند، منبع الهام گفته می‌شود. این منابع الهام می‌توانند موضوعات انتزاعی مانند نظم، زیبایی، ناراحتی و.. یا موضوعات حقیقی مانند نقاشی، مجسمه، معماری، طبیعت و... باشند. سعی کنید در محیط اطراف خود در هر روز یک موضوع را پیدا کنید و از آن الهام بگیرید. برای مثال می‌توانید به پارک بروید و از چیز هایی که برای شما جالب هستند عکس تهیه کنید یا سری به دنیای مجازی بزنید و مجموعه‌ای از عکس های مورد علاقه‌ی خود جمع آوری کنید و سپس با استفاده از آن‌ها طراحی کنید.


ابزار و محیط کار خود را تغییر دهید


بسیاری از هنرمندان سبک کاری و ابزار طراحی خاصی دارند و همیشه برای خلق آثار از آنان استفاده می‌کنند. اما گاهی اوقات بهتر است مهارت های دیگر خود را کشف کنید و اگر همیشه از مداد برای طراحی استفاده می‌کردید، اینبار از گواش یا آب رنگ برای طراحی استفاده کنید.
گاهی اوقات نیز حس دوست نداشتنی که از محیط کار می‌گیریم باعث از بین رفتن انگیزه و خستگی می‌شود. اگر محیط کاری خود را دوست ندارید آن را تغییر دهید و در جایی کار کنید که حس خوبی به آن دارید و اگر این امکان وجود ندارد به صورت ساعتی و روزانه زمانی را برای خود مشخص کنید تا به مکان های جدید و مورد علاقه‌ی خود بروید و حس خوب دریافت کنید.


دنیا را جستجو کنید


گاهی اوقات تنها نیاز است تا به خود یادآوری کنیم که دنیا مکان شگفت آور و پر از ایده های جدید است. فکر های بیش از اندازه را کنار بگذارید و زمانی را به جستجو در کتاب‌ها و فیلم های جالب و مورد علاقه‌ی خود اختصاص دهید و به دنبال یادگیری مهارت های تازه باشید. خلاقیت و حس هنری تنها زمانی خوب کار می‌کنند که شما حس خوبی به محیط و دنیای اطراف خود داشته باشید.


از الگو های خود کمک بگیرید


بسیاری از ما الگو های هنری داریم که به ما کمک می‌کند تا در مواقع مشکل انگیزه‌ی خود را برای ادامه دادن از دست ندهیم. فیلم هایی از افراد مشهور و طراحان بزرگی چون کوکو شنل، کریستین دیور و یا هر شخصی که با آن احساس نزدیکی می‌کنید نگاه کنید و به خود یادآوری کنید که کامل نبودن و اشتباه کردن اشکالی ندارد. هیچ کسی کامل نیست و گاهی اوقات طراحی و خلق قطعات بد و پر از مشکل درس هایی را به ما یاد می‌دهد تا بتوانیم طرح های جدید و فوق العاده را به دنیا ارائه دهیم.

 

 


نظرات

 

 

شبکه های اجتماعی
 

        کانال اطلاع رسانی کلاس ها             کانال تلگرام

 

      اینستاگرام      توییتر        شنوتو

 

      آپارات

 

 

 

 

       مدرسه مد و طراحی لباس مهسا زارع

برگزار کننده دوره‌های آموزشی خلاق، به روز و باکیفیت

 

 

ما را بیابید

 

  آدرس : شهرک غرب,بلوار دادمان, جنب شیرینی الهیه ,پلاک134

 

تلفن : 02188089546

 

   ایمیل ما : info@mahsazare.com