Loading ...
close

طراح لباس و مهارت طراحی

logo


طراح لباس و مهارت طراحی

 

آیا طراح لباس باید مهارت طراحی داشته باشد؟

طراحی مهارتی اکتسابی است و هیچ فردی به خودی خود و به صورت ذاتی این مهارت را ندارد، اما این به معنی غیر قابل یادگیری بودن آن نیست. تمامی افراد می‌توانند آن را با تمرین بیاموزند. اگرچه سرعت یادگیری به میزان علاقه و استعداد افراد مرتبط است و معمولا افرادی که استعداد ذاتی و علاقه‌ی زیادی ‌برای طراحی و نقاشی دارند آن را به سرعت می‌آموزند.اما شما با توجه کردن به نکات اصولی طراحی و آموزش طراحی لباس، می توانید طراحی خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید و نتیجه دلخواه خود را به دست آورید. در این مقاله قصد داریم تا به متداول‌ترین سوالات شما عزیزان پاسخ بدیم. اگر پاسخ سوالات ما را دریافت نکردید، از طریق کامنت یا تماس با ما در پایین صفحه سوالات خود را درمیان بگذارید تا در اولین فرصت به آنان پاسخ دهیم.

 

آیا طراح لباس باید مهارت طراحی داشته باشد؟

برای پاسخ به این سوال بگذارید باهم شرایطی را در نظر بگیریم.


تا به حال شده که به کشور دیگری بروید و زبان آن منطقه را بلد نباشید؟ چگونه ارتباط برقرار می‌کنید؟
با تمام تلاش های شما برای برقراری ارتباط همراه با اشاره و چند کلمه‌ی محدود ممکن است بتوانید منظور خود را برسانید اما همه چیز کمی مشکل است، مگر نه؟
این دقیقا شرایطی است که برای طراحان لباس وجود دارد!
کار طراحان لباس مطرح کردن ایده های جدید و خلاقانه و درمیان گذاشتن آن با افرادی مانند خیاطان، برش‌کاران و.. برای خلق جدیدترین و به روزترین لباس‌ها است. آن‌ها برای رساندن مفهوم و ایده‌های جدید خود از طریق طرح های کشیده شده با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند. پس طراحی زبان ارتباط طراحان لباس با دیگر افراد است.
مرحله مهم و اصلی دوره طراحی لباس، از کشیدن طرح اصلی لباس شروع می شود.
همچنین کیفیت لباس‌ها و پارچه های استفاده شده در لباس‌ها به طراحی واضح، قابل فهم و تکنیکی طراحان لباس‌بستگی دارد. برای مثال اگر نوع برش و حالت ایستایی لباس طرح شده بسیار جدید است، باید طرح قابل فهم و واضحی به خیاطان و افرادی که پارچه را برش می‌زنند ارائه کرد.
و اما دلیل دیگر امکان پذیر بودن خلق لباس و پیاده سازی طرح است. گاهی اوقات طراحان لباس ایده های جدیدی در سر دارند که از دور بسیار فوق العاده به نظر می‌رسد اما پس از طراحی و مشورت با افراد مرتبط متوجه می‌شوند که این طرح قابل پیاده سازی نیست.
پس طراحی پایه‌ی اصلی مهارت‌ها و زبان ارتباطی طراحان لباس برای خلق قطعات خلاقانه و جدید است و به وسیله‌ی آن دیگر افراد از تفکرات و خواسته های طراحان لباس آگاه می‌شوند و در نهایت لباس و اکسسوری های جدید خلق می‌شوند.

 

 

آموزش طراحی لباس در مدرسه مهسا زارع

 

 

ثبت نام در دوره طراحی لباس

 


اما طراحی اصلا به چه معنی است؟
طراحی به معنی استفاده از خطوط و سایه زدن روی کاغذ دو بعدی و ارائه‌ی طرح به صورت سه بعدی است. این مهارت با چشمان تیزبین و تمرین بدست می‌آید.
این مهارت به طراحان لباس کمک می‌کند تا با انتخاب حالت مناسب، زاویه‌ی نور صحیح، رنگ‌آمیزی و ایستایی صحیح لباس در بدن، طرح های جدید و منحصربفرد لباس یا اکسسوری را ارائه دهند.


چه تفاوتی میان اسکچ و تصویرگری مد وجود دارد؟
اسکچ زدن به هدف ارائه‌ی طرح اولیه است و می‌توان به آن اتود زدن هم گفت. در این روش جزئیات طراحی اهمیتی ندارد و طراح در کمترین زمان ممکن خلاقیت ذهن خود را روی کاغذ پیاده می‌کند.
اما در تصویرگری مد هدف ارائه‌ی نهایی طرح به صورت دقیق و تکنیکی با رنگ و حالت ایستایی صحیح لباس در بدن است. این طرح ها به هدف نشان دادن به مشتریان و افراد علاقه‌مند است.


این طرح‌ها با چه ابزاری ارائه می‌شوند؟
طراحان لباس با استایل های متفاوتی طراحی خود را انجام می‌دهند اما به طور معمول طراحی لباس و اکسسوری به صورت سنتی و رایج با کاغذ و قلم انجام می‌شود. به این نوع طراحی لباس، طراحی فیزیکی نیز گفته می‌شود و طراحان لباس به کمک ابزار طراحی و نقاشی مانند مداد، ماژیک، آبرنگ، گواش، خودکار و.. ایده های خلاقانه‌ی خود را به دنیا ارائه می‌دهند.
با پیشرفت تکنولوژی دنیای طراحی لباس نیز تغییرات بسیاری داشته است. امروزه ابزار های بسیاری چون اپلیکیشن‌ها و برنامه های کاربردی کامپیوتری و گوشی های هوشمند به کمک طراحان لباس آمدند که با نام طراحی دیجیتال شناخته می‌شوند. بسیاری از طراحان و تصویرگران مشهور دنیای مد و فشن امروزه از این برنامه‌ها کمک می‌گیرند تا سرعت خود را بالا ببرند . اگرچه این نرم افزار‌ها با طرح های از پیش تعیین شده به طراحان کمک می‌کنند اما همچنان داشتن مهارت طراحی به صورت فیزیکی اهمیت بسیاری دارد.


برای طراح لباس شدن باید حرفه‌ای ترین اسکچ ها را ارائه دهیم؟
هرچه مهارت های طراحی بالاتر باشد، طرح ارائه شده قابل فهم‌تر خواهد بود اما نیازی نیست که اسکچ‌ها عالی و بی‌نقص باشند. بسیاری از اسکچ‌ها بسیار ساده و ابتدایی هستند و هدف از این طراحی‌ها صرفا پیاده سازی سریع ایده روی کاغذ است.


آیا نیاز است که حتما بهترین تصویرگر دنیا باشیم؟
مهم‌ترین هدف در طراحی لباس پیاده سازی طرح‌های جدید و خلاقانه است. قطعا مهارت های تصویرگری به شما کمک خواهد کرد تا طراحی خود را با جزئیات تکنیکی به نمایش بگذارید و با این طرح افراد دیگر تفکرات شما را بهتر درک خواهند کرد. اما لازم نیست بهترین تصویرگر دنیا باشید. فقط کافی است بهترین تصویرگر با مهارت های خودتان باشید.


آیا لازم است حتما تصویرگری با آبرنگ را یادبگیریم؟
هر تصویرگری بنا به علاقه‌ی خود سبک و ابزار طراحی خود را مشخص می‌کند. برخی با طراحی دستی و انتخاب ابزاری مانند آبرنگ راحت‌تر هستند و برخی با طراحی دیجیتال. مهم علاقه‌ی تصویرگر است.


چرا در دوره های آموزشی تصویرگری مد و فشن آموزش داده می‌شود؟
زیرا بسیاری از شغل های مد و فشن مرتبط با این زمینه هستند و در نهایت تصویرگری ها منظور طراحان را بسیار واضح و زیباتر می‌رساند و افراد در تمامی سطح‌های جامعه و از تمامی نقاط جهان می‌توانند با این طراحی‌ها ارتباط برقرار کنند. در مقابل تصویرگری ها، اسکچ‌ها هستند که گاهی بسیار گنگ و نامفهوم هستند و فقط خود طراحان آن را متوجه می‌شوند.


اگر مهارت طراحی خوبی نداریم، همچنان می‌توانیم طراح لباس شویم؟
در حقیقت مهارت طراحی از پایه‌ای ترین نیازمندی های طراحی لباس است. اگر مهارت های طراحی خوبی ندارید در کلاس‌ها شرکت کنید، معلم خصوصی بگیرید، پکیج های آموزش مجازی خریداری کنید و در نهایت تا جایی که می‌توانید تمرین کنید!
اگرچه امروزه با آمدن نرم افزار های کامپیوتری نیازی به مهارت فوق‌العاده‌ی طراحی دستی نیست اما همچنان مبانی طراحی دیجیتال، سرفصل های طراحی دستی است و بهتر است حتما دوره های طراحی دستی را گذرانده باشید.


برای رسیدن به بهترین سطح طراحی چه چیز هایی نیاز است؟
برای رسیدن به بهترین سطح در هر مهارت عملی مانند طراحی، تمرین های زیاد و گاهی خسته کننده در راه است. اما برای بهتر طی کردن این مسیر چند اصل مهم بسیار کمک کننده خواهد بود:


علاقه و اشتیاق


صبر و تلاش


تعهد و تمرین بسیار


اگر تنها به این زمینه علاقه‌مند باشید، تمرین‌ها بهترین نتیجه را دربر خواهند داشت.


آیا طراحان لباس باید طراحی به صورت دیجیتال را بیاموزند؟
بله
دنیای طراحی لباس امروزه با آمدن نرم افزار‌های کامپیوتری و بستر های دیجیتالی بسیار تغییر کرده است و برای موفقیت در این صنعت باید به روز بود.
اگر از افرادی هستید که به دنبال جمع کردن و نوشتن رزومه‌ی حرفه‌ای یا پورتفولیو هستید، داشتن نمونه کار های دیجیتالی تاثیر مثبت و زیادی در انتخاب شدن و قبول شدن شما برای مصاحبه های کاری خواهد داشت.

 

 


نظرات

 

 

شبکه های اجتماعی
 

        کانال اطلاع رسانی کلاس ها             کانال تلگرام

 

      اینستاگرام      توییتر        شنوتو

 

      آپارات

 

 

 

 

       مدرسه مد و طراحی لباس مهسا زارع

برگزار کننده دوره‌های آموزشی خلاق، به روز و باکیفیت

 

 

ما را بیابید

 

  آدرس : شهرک غرب,بلوار دادمان, جنب شیرینی الهیه ,پلاک134

 

تلفن : 02188089546

 

   ایمیل ما : info@mahsazare.com