Loading ...
close

هفته‌ی مد چیست؟ و ازکجا به وجود آمده است؟

logo


هفته‌ی مد چیست؟ و ازکجا به وجود آمده است؟

 

هفته‌ی مد یا fashion week یکی از بزرگترین و مهم‌ترین رویداد های مد و فشن است که نزدیک به یک هفته به طول می‌انجامد. در این رویداد‌ها برند‌ها و طراحان مد و لباس از جدیدترین محصولات و مجموعه‌ها رونمایی می‌کنند و خریداران و علاقه‌مندان فرصت خرید از این مجموعه‌ها را دارند. این رویداد‌ها به صورت کلی در دو حالت هفته‌ی مد لباس های زنانه و هفته‌ی مد لباس های مردانه برگزار می‌شود.

 

هفته‌ی مد از کجا به وجود آمد؟

 

برای اولین بار در اوج جنگ جهانی دوم سال ۱۹۴۳ هفته‌ی مطبوعات در نیویورک تبدیل به هفته‌ی مد شد. تا آن زمان پاریس به عنوان پایتخت مد و فشن دنیا شناخته می‌شد اما جنگ جهانی مانع از سفر به این مکان می‌شد و چون امکان سفر و حضور خبرنگاران به صورت مداوم برای تهیه‌ی خبر از پاریس وجود نداشت پس هفته‌ی مطبوعات نیویورک تبدیل به هفته‌ی مد شد. در نتیجه این اتفاق هرساله اولین هفته‌ی مد دنیا در نیویورک برگزار می‌شود و پس از آن دیگر هفته های مد در سطح جهانی برگزار می‌شود.

 

چندبار در سال این رخداد برگزار می‌شود؟

 

این رخداد‌ها معمولا در دو اجرای بهار و تابستان، پاییز و زمستان برگزار می‌شوند و پس از آن جدیدترین لباس، اکسسوری و استایل های روز یا ترند ارائه می‌شوند. اولین اجرای بهار و تابستان در هفته‌ی مد نیویورک ماه سپتامبر یا اواسط شهریور برگزار می‌شود و هفته‌ی مد پاییز و زمستان از فوریه یا اواسط بهمن ماه شروع می‌شود.

از نکات مهم جالب این است که هر هفته‌ی مد، ترند و لباس های یک فصل آینده را معرفی می‌کند. زیرا در این زمان امکان آماده سازی و بازاریابی محصولات وجود دارد.

 

چه کسانی در این رویدادها حضور دارند؟

 

این ویداد‌ها یکی از پر اهمیت ترین رویداد های دنیای مد و فشن هستند که از کارآفرینان، سرمایده داران، بلاگر های مد و فشن، ایفلوئنسر های مد و فشن، سلبریتی‌ها، نویسندگان مجلات مد، استایلیست‌ها، عکاسان مد و فشن، مد دوستان و مشهورترین مدل‌ها و طراحان و برندها در آن حضور دارند.

 

 

آموزش طراحی لباس در مدرسه مهسا زارع

 

 

ثبت نام در دوره طراحی لباس

 

این رویداد کجا برگزار می‌شود؟

 

سالانه بیش از ۱۵۰ هفته‌ی مد در سراسر جهان برگزار می‌شود که البته همه‌ی آنان از نظر سطح اهمیت، شهرت طراحان و برند‌ بسیار متفاوت هستند. از مسکو و توکیو و دوبی تا پاریس و نیویورک هفته های مد برگزار می‌شوند. اخیرا نیز هفته‌ی مد اسلامی یا Islamic fashion show عربستان نیز در لیست هفته های مد اضافه شده است.

 

مهم‌ترین هفته های مد کدام هستند؟

 

میان تمامی هفته های مد، ۴ هفته‌ی مد هستند که به مرکز های مد شناخته می‌شوند و با نام big 4 نیز شهرت دارند. این هفته‌ها به ترتیب در چهار پایتخت مد جهان یعنی نیویورک، لندن، میلان و پاریس به صورت هفته های مد مردانه و هفته های مد زنانه برگزار می شوند.

 

آیا هفته های مد در ایران هم برگزار می‌شود؟

 

خیر تا کنون بنیاد ملی لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هیچگونه مجوزی را برای برگزاری هفته های مد صادر نکرده است و ارائه‌ی مجموعه های لباس کودکان یا محصولات لوکس در تالار وحدت، کاخ نیاوران یا نمایشگاه های خصوصی ارائه می‌شود.

اما رسمی ترین جشنواره‌ی مد ایران، جشنواره‌ی ملی مد و لباس ایرانی اسلامی است که از طرف وزات فرهنگ ارشاد هرساله با حضور طراحان لباس از سراسر کشور در تهران برگزار می‌شود.

 

چرا هفته های مد از مهم‌ترین رویداد ها به شمار می‌آیند؟

 

این هفته های مد فرصتی برای برند‌ها هستند تا بتوانند جدیدترین محصولات خود را به دنیا عرضه کنند. همچنین سرمایه گذاران و سرمایه داران فرصت های مناسب را برای توسعه‌ی کسب و کار پیدا می‌کنند. این رخداد زمان مناسبی برای افزایش اطلاعات دانشجویان،‌ طراحان لباس، خیاطان و دوستداران و گردشگران است.

در حاشیه‌ی این رخداد بسیاری از مدارس و دانشگاه‌های مد و فشن از کارهای دانشجویان برتر و خلاق خود رونمایی می‌کنند، برای آنان فرصت کارآموزی آماده می‌کنند و در نهایت بسیاری استعداد های آینده‌ی دنیای مد و فشن در این رخداد کشف می‌شوند. همچنین برای ارتقاء معلومات افراد متخصص در صنعت مد و فشن نشست هایی با حضور مدیران هنری، استایلیست‌ها و طراحان لباس برگزار می‌شود تا بتوانند آخرین یافته‌های علمی و تخصصی در زمینه‌ی دوخت، بافت پارچه‌ها، مواد و تکنولوژی جدید چاپ و... باهم به اشتراک بگذارند.

همچنین پس از برگزاری این رویداد‌ها جدیدترین ترند یا مد، لباس، استایل، اکسسوری، مدل مو و آرایش روز مشخص می‌شود.

 

 

برند‌ها چگونه در این رویداد شرکت می‌کنند؟

 

حضور برند و طراحان در این رویدادها هیچگاه دقیق مشخص نیست. بنا به خلاقیت و کالکشن یا مجموعه و بودجه‌ی مشخص شده، امکان حضور برند و طراحان در هفته‌ی مد مشخص می‌شود. معمولا دو ویژگی حضور برند‌ و طراحان در هفته های مد را مشخص می‌کند. بومی بودن و محل برپایی خانه‌ی مد.

 طراحان بومی هر کشور در هفته‌ی مد آن کشور شرکت می‌کنند. برای مثال Michael kors که بومی نیویورک است، در هفته‌ی مد نیویورک شرکت می‌کند یا برند dolce & gabbana که ایتالیایی است در هفته‌ی مد میلان شرکت می‌کند.

در عین حال بنا بر محل برپایی خانه های مد هر برند تصمیم گیری می‌شود. برای مثال خانم Stella McCartney  بریتانیایی هستند اما چون خانه‌ی مد او در فرانسه است، در هفته‌ی مد پاریس شرکت می‌کند.

اما به صورت کلی برخی از برند های مشهور حضور پررنگ‌تری در این رویداد‌ها دارند که به اختصار در فهرت زیر نام آنان را آورده‌ایم :

 

هفته‌ی مد نیویورک :

 

Alexander wang

Calvin klein

Tom ford

Michael kors

Ralph lauren

Carolina Herrera

هفته‌ی مد لندن

H&m

Burberry

Tommy Hilfiger

هفته‌ی مد میلان

Max mara

Tod

Gucci

Versace

Giorgio Armani

Fendi

Prada

Moschino

Salvator feraragamo

Dolce & gabbana

Roberto cavalli

هفته‌ی مد پاریس:

Chanel

Christian dior

Saint lauren

Hermes

Nina ricci

Lacoste

Chole

Loewe

Kenzo

Balmain

Lavin

Givenchy

Louis Vuitton

Balenciaga

Valentine

Celine

 

هفته‌ی مد پس از تاثیر کرونا :

می‌توان گفت اولین موج و شیوع بسیار زیاد ویروس کرونا در هفته‌ی مد میلان صورت گرفت به طوری که emporio Armani تصمیم گرفت تا اجرای خود را پشت درب های بسته و بدون حضور میهمانان برگزار کند. پس از آن بسیاری از اجراها عقب افتادند و برخی حتی ارائه‌ی مجموعه های خود را به تاخیر انداختند.

پس از آن در دوران قرنطینه هفته‌ی مد مرسدس بنز روسیه به صورت تماما مجازی ارائه شد و رکورد بیشترین بازدید را زد به طوری که مسئولان اعلام کردند مجبور شدند تا سرور ها را برای جلوگیری از گرما و انفجار قطع کنند!

اما این وضعیت و بحران روی هفته‌ی مد پاریس هم تاثیر گذاشت و بسیاری از برند‌ها تصمیم گرفتند تا جدیدترین مجموعه های خود را به صورت مجازی و ویدئو ارائه دهند و اینگونه هفته‌ی مد مجازی به کمک طراحی سه بعدی و کامپیوتری و جلوه های ویدئویی و بصری دنیای مد را به سمت جدیدی از تکنولوژی و ارائه‌ی مجموعه‌ها برد.

در نهایت پس از گذر از بحران هفته‌ی مد لباس های مردانه به صورت فیزیکی برگزار شد اما دنیای مد با چالش هایی که گذراند، راه های جدیدی برای ارائه‌ی هفته های مد پیدا کرد که انتظار می‌رود در آینده با تغییرات بسیاری در این زمینه روبرو باشیم.

 

 


نظرات

 

 

شبکه های اجتماعی
 

        کانال اطلاع رسانی کلاس ها             کانال تلگرام

 

      اینستاگرام      توییتر        شنوتو

 

      آپارات

 

 

 

 

       مدرسه مد و طراحی لباس مهسا زارع

برگزار کننده دوره‌های آموزشی خلاق، به روز و باکیفیت

 

 

ما را بیابید

 

  آدرس : شهرک غرب,بلوار دادمان, جنب شیرینی الهیه ,پلاک134

 

تلفن : 02188089546

 

   ایمیل ما : info@mahsazare.com