Loading ...
close

طراحی لباس های ورزشی

logo


طراحی لباس های ورزشی

 

طراحی لباس های ورزشی

از اوایل قرن بیستم که در غرب خانم‌ها حق رای، آزادی و پوشیدن لباس های باز و ورزشی را پیدا کردند و تا به امروز، مد لباس بانوان با الهام و تاثیراتی از مد لباس های مردانه همراه بوده است. اما این تاثیرات در طی زمان کمرنگ‌تر شده و مد لباس ورزشی بانوان ارزش و جایگاه خود را پیدا کرده است. این لباس‌ های راحت امروزه جای خود را نه تنها هنگام ورزش بلکه در زندگی روزمره ما پیدا کرده‌اند. میی‌توان لباس های ورزشی را حاصل تلاش های بسیار بر روی علم فیزیک،‌علم مواد و هنر طراحی لباس دانست. اما برای طراحی لباس های ورزشی چه خصوصیاتی اهمیت دارد؟

 

ماندگاری

طراحی لباس های ورزشی و مواد استفاده شده در آن باید به گونه‌ای باشد که در طی شستشو های مکرر و فعالیت های بدنی با دوام باشد. برای مثال چاپ موجود روی پارچه یا دوخت آن به راحتی دچار آسیب نشود.

 

جنس پارچه

پارچه‌ی استفاده شده در طراحی لباس های ورزشی باید به گونه‌ای باشد که متناسب با نوع ورزش، بدن را گرم یا سرد نگهدارد و فعالیت های بدنی را محدود نکند. برای مثال برای ورزش های باشگاهی مانند بدنسازی جنس پارچه باید سبک باشد و در طی فعالیت حالت انعطاف‌پذیری خود را از دست ندهد. همچنین قابلیت تنفس بدن در لباس اهمیت بسیاری دارد. بنا به نیاز ورزشکاران، پارچه هایی خاص برای تنفس بدن و جلوگیری از بیماری های پوستی طراحی شده است که ترکیبی از پنبه و نخ طبیعی یا پلی استر هستند.

همچنین قابلیت شستشو و بهداشت در این نوع پارچه ها اهمیت بسیاری دارد و در صورت استفاده‌ی نامناسب از مواد شیمیایی و پلاستیک در جنس این لباس‌ها، ممکن است فرد دچار حساسیت یا بیماری های پوستی و یا بالا رفتن درجه حرارت بدن و از حال رفتن، شود.

امروزه بحث جنس پارچه‌ی لباس های ورزشی به اندازه‌ای اهمیت پیدا کرده است که مشهور ترین برند های لباس ورزشی مانند آدیداس و نایک، بخشی را به تحقیق و ساخت پارچه‌ی لباس های ورزشی اختصاص داده‌اند.

 

کارآمد

 

هدف از طراحی لباس های ورزشی بهبود کیفیت فعالیت بدنی بدون ایجاد محدودیت است. به همین علت طراحی لباس های ورزشی باید به گونه‌ای باشد که متناسب با ورزش های کوهستانی، آبی یا خشکی، بدن را از خطرها دور نگهدارد و در عین حال آزادی مورد نیاز برای انجام فعالیت های ورزشی را به فرد بدهد.

 

مد روز

در کنار کارایی های مورد نیاز لباس ورزشی، ظاهر و شکل او نیز اهمیت بسیاری دارد. در دنیای امروزه بسیاری از افراد لباس های ورزشی را نه تنها به هدف فعالیت های بدنی، بلکه به هدف استفاده در استایل های روزمره خریداری می‌کنند. به همین علت ظاهر این لباس‌ها باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر استایل های ورزشی، قابل ست شدن با لباس های روزمره نیز باشند. برای مثال لگ های ورزشی در مد بانوان متعلق به استایل های ورزشی در باشگاه‌ها و متعلق به استایل های روزمره برای پوشش در بیرون و درون خانه هستند.

 

پروسه‌ی طراحی برای این نوع لباس‌ها چگونه است؟

 

هدف طراحی

از مهم‌ترین بخش های شروع این پروسه، هدف طراحی است. زیرا بسیاری از برند های لباس های ورزشی برای افراد و ورزش های متفاوتی طراحی لباس انجام می‌دهند و هر کالکشن ممکن است موضوعی و هدفی متفاوت داشته باشد. اما به طور کلی جنسیت افراد، نوع ورزش، جنس و ویژگی های پارچه اهمیت بسیاری دارد.

 

 

آموزش طراحی لباس در مدرسه مهسا زارع

 

 

ثبت نام در دوره طراحی لباس

 

 

طراحی

پس از مشخص شدن اهداف طراحی نوبت به خود طراحی می‌رسد. در این مرحله طراحان متناسب با قطعه‌ی تولیدی مانند شلوار، تی‌شرت و یا سوئیشرت طراحی های اولیه‌ی خود را انجام می‌دهند. بسیاری از آنان از منبع الهام خاصی استفاده می‌کنند و هدف آن‌ها جذابیت ظاهری و کارآمد بودن لباس‌ها است. قابل به ذکز است که بسیاری از طراحان لباس برای کار در این زمینه درباره‌ی فیزیک و آناتومی بدن مطالعه داشته‌اند . نوع قطعه در این نوع طراحی اهمیت بسیاری دارد برای مثال مدل آزاد یا جذب بودن آن اهمیت بسیاری در طراحی طرح پارچه و مدل خواهد داشت.

 

انتخاب مواد

پس از طراحی و تایید مدل لباس‌ها نوبت به انتخاب مواد مناسب می‌رسد. در این مرحله با توجه به مدل، سایز و کارایی لباس جنس پارچه، زیپ، نوع چاپ، نخ و دیگر جزئیات مشخص می‌شود. برخی از برند‌ها توانایی و امکانات طراحی و تولید تمامی این قطعات را دارند و در برخی موارد امکان طراحی و تولید خاص‌ترین و جدیدترین مدل این قطعات وجود دارد اما در برند هایی که این امکان وجود ندارد در این مرحله، مرکز تهیه‌ی مواد مناسب را انتخاب می‌کنند.

 

برش و دوخت

برای لباس های ورزشی نوع برش و دوخت اهمیت ویژه‌‌ای دارد. زیرا حتی اگر بهترین پارچه و مدل را انتخاب کنند اما دوخت و برش مناسبی نداشته باشد، امکان از بین رفتن آن در چندبار شسشو و پوشش وجود دارد. به همین خاطر کمک نرم‌افزار های کامپیوتری اهمیت پیدا می‌کند. در این مرحله از نرم افزار هایی مانند marvelous استفاده می‌شود. این نرم افزار کمک می‌کند تا لباس‌ها قبل از دوخته شدن به صورت سه بعدی شبیه سازی شوند و در صورت وجود نقص در طراحی، رنگ‌بندی و سایزبندی اصلاح شوند.

 

نمونه های اولیه

در برند هایی که تازه شروع به کار کردند یا لباس‌ها طراحی تازه و پیچیده‌ای دارند، از لباس ها نمونه های اولیه تهیه می‌کنند و از راه های متفاوت آزمایش می‌کنند. در این مرحله وجود نقص هایی مانند جنس نامناسب پارچه، ایجاد حساسیت های پوستی یا محدودیت های حرکتی، دوخت نامناسب و اذیت کننده، قابلیت کشسانی زیاد پارچه و.. مشخص می‌شود. پس از رفع نقص‌ها دوباره نمونه های اولیه ساخته شده و آزمایش می‌شوند تا جایی که برای تولید محصولات مشکلی وجود نداشته باشد.

 

آماده سازی محصول

برندها پس از طراحی محصولات بدون نقص شروع به تولید آنان می‌کنند. در این مرحله میزان منابع مالی اهمیت بسیاری دارد اما به طور کلی برند های بزرگ شروع به ساخت و تولید محصولات در کارگاه‌ها و کارخانه های خود می‌کنند و برند های کوچکتر یا تازه‌کار شروع به سفارش محصولات و تولید آنان در کارخانه های منتخب می‌کنند.

 

چه مهارت و دانشی برای ورود به دنیای کار طراحی لباس ورزشی نیاز است؟

 

طراحی لباس ورزشی نیز مانند تمامی زیرشاخه های دنیای مد نیازمند به مهارت و دانش های خاصی چون طراحی لباس، تصویر سازی، رنگ شناسی، تدابیر خطی، یادگیری نرم افزار های مربوطه مانند marvelous و نحوه‌ی نشست لباس روی اندام نیاز است.

برای اطلاع از دوره های مربوطه با ما در ارتباط باشید.

   جهت ثبت نام و مشاوره در دوره های آموزش طراحی لباس با تلفن 02188089546 تماس بگیرید

 

 

 

 

 


نظرات

 

 

شبکه های اجتماعی
 

        کانال اطلاع رسانی کلاس ها             کانال تلگرام

 

      اینستاگرام      توییتر        شنوتو

 

      آپارات

 

 

 

 

       مدرسه مد و طراحی لباس مهسا زارع

برگزار کننده دوره‌های آموزشی خلاق، به روز و باکیفیت

 

 

ما را بیابید

 

  آدرس : شهرک غرب,بلوار دادمان, جنب شیرینی الهیه ,پلاک134

 

تلفن : 02188089546

 

   ایمیل ما : info@mahsazare.com