Loading ...
close

سوالات رایج در مصاحبه‌1

logo


سوالات رایج در مصاحبه‌1

 

سوالات رایج در مصاحبه‌ی دانشگاهی طراحی لباس به صورت بین المللی


در دنیای امروز تعداد علاقه‌مندان به مد و فشن به صورت روزانه رو به افزایش است و رقابت تنگاتنگی برای ورود به دانشگاه های معتبر و بین المللی وجود دارد. برخی از دانشگاه‌ها و کالج‌ها برای ورود به رشته هایی هنری چون طراحی لباس آزمون هایی را برگزار می‌کنند و متقاضیان باید کتاب های خاصی را مطالعه کنند تا بتوانند اطلاعات پایه‌ای و لازم را بدست بیاورند. در انتها اکثر دانشگاه‌ها نیاز به مصاحبه‌ی حضوری دارند و سوالاتی که توسط مصاحبه کنندگان پرسیده می‌شود به هدف شناخت بیشتر توانایی‌ و ویژگی های فرد است. به طور کلی سوالات آنان بر پایه‌ی سه زمینه‌ی اصلی است.
پورتفولیوی طراحی لباس
به طور کلی پورتفولیو همانند سابقه‌ی کاری هنرمندان است که نوع نگارش و ترتیب خاصی دارد. هدف مصاحبه کنندگان از دیدن پورتفولیو فهمیدن منابع الهام، پروسه‌ی خلاقیت و نگرش به محیط پیرامون، میزان و نحوه‌ی جستجوی برای ایده های جدید، مهارت طراحی و خلاقیت و... است.
علایق و اشتیاق به مد و فشن
آن‌ها سوالاتی می‌پرسند تا بتوانند میزان علاقه‌ و تلاش فرد را در این زمینه متوجه بشوند. برای مثال الگوی هنری شما، مجله و بلاگ هایی که راجع به دنیای فشن آن‌ها را دنبال می‌کنید، دلایلی که می‌خواهید طراحی لباس را بخوانید و...
برنامه‌ی شما پس از فارغ‌التحصیلی
سوالات پرسیده شده در این زمینه برای درک بیشتر اهداف، علاقه، شور و اشتیاق شما است. برای مثال: خود را در پنج سال آینده در حال انجام چه کاری می‌بینید؟ دوست دارید در چه زمینه‌ای پس از فارغ التحصیلی کار کنید؟
در این مقاله سعی شده تا لیستی از رایج‌ترین سوالات در مصاحبه‌ی حضوری دانشگاه های بین المللی طراحی لباس و بهترین نحوه‌ی پاسخ‌گویی به آنان جمع آوری شده است. امیدواریم دید کلی از این مصاحبه‌ها بدست بیاورید.

 

 

قبل از مصاحبه به یاد داشته باشید:
سعی کنید تا تاثیر مثبت بگذارید، لبخند بزنید، تماس چشمی داشته باشید، قبل از پاسخ دادن خوب گوشی کنید و علاقه و شور اشتیاق خود را نسبت به حضور در این مکان و فرصتی که در اختیارتان قرار گرفته است،‌ اعلام کنید.
1.    درباره‌ی خودتان توضیح دهید.
این سوال به معنی توضیح ریزترین جزئیات نیست. در این بخش فقط باید مواردی را مطرح کنید که شما را کاملا متناسب با این زمینه نشان می‌دهد. شما باید درباره‌ی عادت های مطالعه، سخت کوشی، برنامه‌ی روزانه، اهداف کوتاه مدت و بلند مدت در این زمینه توضیح دهید. همچنین توضیح درباره‌ی الگوی هنری که در زندگی داشتید، علاقه، نوع نگرش و تفکرتان راجع به هنر و دنیای پیرامون می‌تواند به درک بهتر شخصیتتان کمک کند.
همچنین صحبت درباره‌ی علم و دانش، تجربیات و درس هایی که نه تنها با خواندن کتاب‌ها بلکه از زندگی یاد گرفتید و به شما کمک کرده تا دنیا را بهتر دیده و رشد کنید نیز باعث درک بهتر مصاحبه‌کنندگان از شخصیت شما می‌شود.
2.    شما فکر می‌کنید که به چه علت باید به شما اجازه‌ی ورود به این مکان و این دوره را بدهیم؟ چه ویژگی هایی شما را از دیگران متمایز می‌کند و ما باید آن را برای ورود به این مکان درنظر بگیریم؟
درباره‌ی اهدافتان در زندگی و بلندپروازی هایتان در این رشته صحبت کنید. توضیح دهید که درس خواندن در این مکان چگونه به شما کمک می‌کند تا آینده‌ی موفق‌تری داشته باشید و شما را به اهدافتان نزدیک‌تر می‌کند. درباره‌ی فعالیت هایتان در مدارس قبلی صحبت کنید و مهم‌تر از همه بگویید که چرا این رشته و این مکان را برای تحصیل انتخاب کردید.
قبل از مصاحبه درباره‌ی درس‌ها و برنامه های موجود در رشته‌ی طراحی لباس این مکان اطلاعات کسب کنید. سایت این مکان را حتما درنظر داشته باشید و تا حد امکان اطلاعات مربوط به افتخارات این مکان، قوانین و مقررات و.. را بدانید. اینگونه می‌توانید پاسخ های خود را مرتبط با خواسته‌ی مصاحبه کنندگان ارائه دهید.
3.    بزرگترین نقطه‌ی قوت شما چیست؟
درباره‌ی نقاط قوت خود که می‌تواند به موفقیت شما در این رشته کمک کند صحبت کنید. برای مثال: من علاقه‌ی زیادی به چالش های متفاوت دارم و می‌توانم ساعت های طولانی برای تمام کردن یک پروژه و رسیدن به اهدافم تلاش و کار کنم. همچنین من توانایی زیادی در مدیریت زمان و مدیریت موقعیت های از پیش تعیین نشده دارم که می‌تواند به موفقیت من درطول دوران تحصیل کمک بسیاری کند.
4.    بزرگترین نقطه ضعف شما در چیست؟
برای پاسخ به این سوال دقت کنید. سعی کنید تا روی نقاط ضعفتان تاکید نکنید به خصوص آن‌هایی که بر روی تحصیلات و روند موفقت شما تاثیر می‌گذارد. نشان دهید که شما از نقاط ضعف خود آگاه هستید و چه راهکار هایی را برای حل این مسئله در پیش گرفتید. کاملا نشان دهید که نسبت به خود آگاه هستید.
5.    اهداف کاری شما چیست و چه برنامه‌ای برای رسیدن به آن دارید؟
قبل از پاسخگویی مطمئن شوید که جواب شما صرفا «استخدام شدن» نیست. شما در این سوال می‌خواهید تفکر و اهداف بلند مدت خود را توضیح دهید. یک جواب مناسب شامل شرح استراتژی‌ و برنامه ریزی شما برای موفقیت است. این پاسخ‌ باید شامل انگیزه و دلیل شما برای رسیدن به موفقیت باشد.


 

 

طراحی پارچه و لباس در مدرسه مهسا زارع

 

 

ثبت نام در دوره طراحی لباس

 

6.    شما خود را پنج سال دیگر درحال انجام چه کاری می‌بینید؟
این سوال درباره‌ی شخصیت و نوع تحلیل شما است. در این قسمت نحوه‌ی پاسخگویی شما اهمیت بسیاری دارد. برای پاسخ به این سوال باید چند جواب کوتاه را از قبل داشته باشید و هرچیزی که می‌خواهید را در پنج سال آینده تصور کرده باشید.
در پنج سال آينده من دوست دارم چه جایگاهی داشته باشم؟
چه مهارت هایی را آموختم؟
در چه زمینه هایی کار کردم؟
آیا برند خود را تاسیس کردم؟
7.    علایق و سرگرمی های شما چیست؟
درباره‌ی سرگرمی‌ها و چیز هایی که شما را سر ذوق می‌آورد صحبت کنید. علاقه و ذوق شما حتما مصاحبه کنندگان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
برای مثال: من از گوش دادن به موسیقی لذت می‌برم و هیچوقت به آن به چشم سرگرمی نگاه نمی‌کردم اما پس از مدتی متوجه شدم که آن را درک می‌کنم. من می‌دانم که سرگرمی به معنی انجام فعالیت هایی است که شخص از انجام آن لذت می‌برد و سبک موسیقی پاپ من را سر ذوق می‌آورد و به من انرژی می‌بخشد. به همین علت گوش دادن به موسیقی را نوعی سرگرمی می‌بینم.
8.    چه کسی الهام بخش و یا الگوی شما است؟
قطعا پیدا کردن یک الگو برای زندگی و نمونه‌ای از چیزی که می‌خواهید باشید، کار ساده‌ای نیست. به همین علت این سوال خوبی به حساب می‌آید. سعی کنید قبل از پاسخ دادن به این سوالات خوب فکر کنید و برای پاسخ، فرد و ویژگی هایی را انتخاب کنید که واقعا الهام بخش شما هستند و علاقه‌مند هستید تا در زندگی به آن‌ها دست یابید.
به یاد داشته باشید که هیچ اجباری برای مشهور بودن این الگو‌ها وجود ندارد و اگر چند نفر را به عنوان الگو انتخاب کنید، ایرادی ندارد.
برای مثال: الگوی زندگی من پدربزرگم است که همیشه در زندگی هدف های بلندپروازانه را دنبال می‌کند و در عین حال به افرادی که امکان رشد نداشتند، کمک می‌کند. این ویژگی هایی است که در خانواده‌ی بیل گیتس وجود دارد و به آن‌ها علاقه‌مند هستم. این ویژگی‌ها الهام بخش و الگوی زندگی من هستند و سعی می‌کنم تا آن‌ها را داشته باشم.
9.    فشن برای شما چه معنی دارد؟ آیا مهم است؟ به چه علت اهمیت دارد؟
برای پاسخ به این سوال سعی کنید تا دید کلی خود را درباره‌ی فشن بیان کنید و سپس دلایل خود را توضیح دهید.
برای مثال: فشن چیزی است که به یک فرد (مرد یا زن) اجازه می‌دهد تا زیباترین و بهترین خود را ببیند.
و زمانی که بهترین خود را ببینیم حس می‌کنیم که بهترین هستیم. لباس‌ها چیزی بیشتر از دوخت چند تکه پارچه به هم هستند و می‌توانند افراد را تبدیل به فردی قدرتمند و با اعتماد بنفس کنند. آن‌ها می‌توانند راحت باشند. لباس‌ها می‌توانند یک بیان هنری برای افرادی که آن‌ها را می‌بینند باشند. فشن به معنی خود را قدرتمند کردن و اعتماد به نفس داشتن است.
10.    طراحان مد و فشن چه چیز هایی را طراحی می‌کنند؟ طراحی لباس به چه معنی است؟
سعی کنید به این سوال پاسخ کاملی بدهید حتی اگر به لحاظ تکنیکی و فنی جواب کاملی نباشد. مطمئن شوید که می‌دانید راجع به چه چیزی صحبت می‌کنید.
یک جواب نسبتا کامل می‌تواند این باشد: طراحان مد و فشن سعی دارند تا لباس هایی را طراحی کنند که کاربردی و در عین حال زیبا باشند. آن‌ها در هنگام طراحی شخصی که علاقه‌مند به پوشیدن این لباس است و موقعیتی که قرار است لباس در آن پوشیده شود را در نظر می‌گیرند. طراحان لباس با ترکیب مواد، رنگ، برش، اشکال و استایل های بسیار متفاوتی کار می‌کنند.
اگرچه بیشتر لباس هایی که به صورت روزمره پوشیده می‌شوند بخش بسیار محدودی از استایل و لباس های معمولی هستند، اما لباس های غیر تک و منحصربفردی مانند لباس های شب و میهمانی نیز برای موارد خاص طراحی می‌شوند.

ادامه‌ی این مطلب در مقاله‌ی بعدی

 


نظرات

 

 

شبکه های اجتماعی
 

        کانال اطلاع رسانی کلاس ها             کانال تلگرام

 

      اینستاگرام      توییتر        شنوتو

 

      آپارات

 

 

 

 

       مدرسه مد و طراحی لباس مهسا زارع

برگزار کننده دوره‌های آموزشی خلاق، به روز و باکیفیت

 

 

ما را بیابید

 

  آدرس : شهرک غرب,بلوار دادمان, جنب شیرینی الهیه ,پلاک134

 

تلفن : 02188089546

 

   ایمیل ما : info@mahsazare.com