Loading ...
close

چه مشاغلی در زمینه‌ی مد پایدار وجود دارد؟

logo


چه مشاغلی در زمینه‌ی مد پایدار وجود دارد؟

 

کار در زمینه‌ی مد و فشن همیشه رویای افراد بسیاری در سطح جهان بوده است. اما در دنیای امروز شاهد تفاوت نگرش، تفکر و علاقه‌ی بیشتر افراد به انجام کار های اخلاقی و رشد در زمینه‌ی مد پایداری هستیم. مد پایداری به معنی ساخت و تولید لباس و محصولاتی است که از مواد قابل بازگشت و کم ضرر به محیط زیست است. برخی علت این علاقه‌ را ناشی از آسیب های جدی محیط زیست می‌دانند که باعث گرایش بیشتر خریداران به پوشش لباس های قابل بازگشت به محیط زیست دارند.

 این زمینه یکی از جدیدترین مباحث قابل بحث است که بخش مشاغل Business of Fashion اخیراً از متخصصان پایداری به عنوان یکی از شش شغل آینده‌ی مد نام برده است.

اما کار در این صنعت را از کجا باید شروع کنیم؟

 

آموزش طراحی لباس در مدرسه مهسا زارع

 

 

ثبت نام در دوره طراحی لباس

 

آیا تحصیلات در صنعت مد برای موفقیت بسیار مهم است؟


برخی از دوره‌ها و مدارک می‌توانند بسیار مفید باشند برای مثال:

مدیریت بین المللی مد و فشن، بازاریابی بین المللی مد و فشن ( این دو رشته درحال حاضر در ایران وجود ندارد)، طراحی لباس، ترند شناسی، طراحی پارچه، مدیریت منابع و مدیریت زنجیره‌ی تامین و...
حضور در این دوره های تخصصی مهارت های فنی مناسب را برای موفقیت در صنعت به افراد می‌آموزد و همچنین حضور در میان افرادی که عاشق این صنعت هستند و به صورت حرفه‌ای در آن فعالیت می‌کنند به شما این امکان را می‌دهد که اولین ارتباطات حرفه ای خود را ایجاد کنید.

بسیاری از مدارک مفید دیگر وجود دارد که ممکن است شما را برای بدست آوردن شغل و حرفه در زمینه‌ی مد پایدار آماده می‌کند. اگر از افرادی هستید که هنوز تصمیم قطعی خود را برای کار در این صنعت نگرفته‌اید می‌توانید دوره های پیرامون این صنعت را به صورت آکادمیک در دانشگاه دنبال کنید. مانند کارآفرینی، علوم نساجی، بازاریابی بین المللی، حقوق بشر، زیست شناسی. این دوره‌ها به شما مهارت و دانش می‌آموزد و اغلب این فرصت را برای شما فراهم می‌کند تا در سازمان خود به سطوح بالاتر برسید و تأثیر بیشتری در صنعت مد بگذارید.

چه مشاغلی در این زمینه موجود است؟

وقتی صحبت از مشاغل مد پایدار و اخلاقی می‌شود، تعداد بیشماری از نقش های احتمالی وجود دارد. برخی از آن‌ها مربوط به پارچه‌ها و طراحی هستند و برخی دیگر مربوط به مدیریت زنجیره تامین مواد اولیه و برخی دیگر مربوط به مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها در کسب و کار هستند.

  1. طراحی لباس

یک روز معمولی به عنوان یک طراح مد و لباس در زمینه‌ی مد پایدار ممکن است شامل تجزیه و تحلیل ترند‌ها، تحقیقات بازار (مانند صرف وقت در فروشگاه لباس های قدیمی و دست دوم، مراکز خرید و نمایشگاه‌ها)، طراحی لباس، طراحی فنی، تصویرسازی و آماده سازی نمونه های اولیه یا کار هایی مانند تماس با تامین کنندگان و پشتیبانی، عکاسی، حضور در فشن‌شو‌ها و رویداد‌ها باشد. برای به دست آوردن کار در این زمینه داشتن مدرک طراحی لباس همراه با مهارت بالای طراحی (دستی یا دیجیتال) ضروری است.

  1. تجارت اخلاقی / مدیر تأمین منابع پایدار یا Ethical Trade / Sustainable Sourcing Manager

 این نقش مستلزم تحقیق و درباره‌ی اختراعات، مواد یا اجزاء پایدار است و تهیه منابع و مواد واقعی برای خلق ایده و طرح‌ها است. این شغل همچنین جنبه‌ی استراتژیک دارد که در آن تیم برنامه ریزی باید نیازهای مشتری و قابلیت های زنجیره تامین را درنظر بگیرد. همچنین یک مدیر اخلاقی یا مدیر تأمین منابع پایدار مسئولیت برنامه ریزی قابل اعتماد، ایمن، شفاف و مطابق با اصول اخلاقی را دارد که مراحل کار را به صورت واضح برای تأمین کنندگان و کارخانه‌ها شرح داده باشد.
این نقش همراه با دانش تأمین منابع مناسب به لحاظ حقوق محلی و بین المللی، نیاز به درک معیارهای تأمین مواد اولیه‌ی اخلاقی و پایدار دارد.

  1. نوآوری محصول / پایداری محصول Product Innovation / Product Sustainability

 یک متخصص پایداری محصول تبدیل کننده‌ و اجرا کننده‌ی طرح لباس و محصولات مد پایداری به یک قطعه‌ی حقیقی است. این نقش شامل تحقیقات زیاد برای شناسایی و پیشنهاد تکنولوژی جدید و محصولات احتمالی از طریق جستجوی مواد و توسعه محصول است. این شغل نیاز به همکاری با تیم و شرکت های داخلی، مدیریت روابط با آژانس های خارجی، مذاکره با کارخانه‌ها و تأمین کنندگان را دارد.
یک مدیر پایداری محصول معمولاً باید از تولید محصولات مطابق با استانداردهای ایمنی و کیفیت کسب و کار اطمینان حاصل کند، تولید روزانه را مدیریت کرده و مشکلات احتمالی نمونه‌ها را برطرف کند.
برای موفقیت در این شغل دانش کافی در مورد نوآوری مواد و توسعه محصول همراه با درک عمیق از زنجیره تأمین و توانایی قوی در مذاکره اهمیت بسیاری دارد.

  1. مدیر مسئولیت اجتماعی شرکت  (CSR) – Corporate Social Responsibility (CSR) Manager

 یک مدیرCSR ، سهامداران و سرمایه گذاران داخلی و خارجی برند را از اجرای استراتژی های پایداری به هدف کاهش ریسک ورشکست شدن کسب و کار، کاهش تأثیرات زیست محیطی، کمک به توسعه اقتصادی و اجتماعی برند آگه می‌کند و آنان را به سمت تصمیم های مناسب هدایت می‌کند. این شغل همچنین شامل مدیریت برنامه های شرکتی برای محافظت از حقوق کارکنان بخش پوشاک و به حداقل رساندن تأثیرات زیست محیطی زنجیره تأمین برند است.
بخش عمده ای از این شغل ارائه‌ی گزارش سالانه شرکت به ویژه بخش CSR است. یک مدیر CSR مسئولیت اجتماعی شرکت و دستور کار تجارت اخلاقی را تنظیم می کند و به هیئت مدیره از موفقیت برنامه های جاری اطمینان خاطر می‌دهد، بنابراین به طور معمول نقش بسیار مهم و تاثیر بسیار زیاد در روند موفقیت برند و شرکت دارد.
حفظ و بهبود مستمر ارتباط با هیئت مدیره، روابط سرمایه گذاران و دفتر مطبوعاتی، مدیریت کمپین‌ها و رویدادهای آگاهی بخشی قابل اطمینان بودن شرکت و فعالیت های جاری در و انطباق شرکت با بسیاری از قوانین جهانی بخشی دیگر از مسئوبیت های این فرد است.

  1. مدیر پایداری یا Sustainability Manager

 این نقش شامل طراحی و تحویل برنامه های یک شرکت از تأمین منابع تا استفاده‌ی نهایی مشتریان برای ارتقا اقدامات اخلاقی در صنعت است. مدیران پایداری بخش های متفاوتی چون توسعه و پیاده سازی، ارتقا و نظارت بر استراتژی های زیست محیطی در یک سازمان را کنترل می‌کنند. این شغل مستلزم هماهنگی و اجرا،  تولید و توسعه محصولات و پروژه‌ها با تهیه‌ی مواد و منابع مناسب مد پایدار است. ورود به این حرفه نیازمند  دانش و علوم در زمینه‌ های متفاوتی است. ازجمله: تأمین منابع پایدار و مواد اولیه برای تولید پوشاک و اکسسوری، حمایت از حقوق حیوانات (دوری از کشتار بی رویه‌ی حیوانات صرفا به دلیل استفاده از پوست آنان برای تهیه‌ی لباس‌ و محصولات لوکس)، سیاست های تامین و استفاده از مواد اولیه، مدیریت فنی پارچه از جمله استفاده از مواد شیمیایی مناسب، آزمایش عملکرد‌ها متناسب با استاندارد.

مهارت های قابل یادگیری برای موفقیت در صنعت چیست؟
این واقعیت که سابقه فعلی یا عنوان شغلی شما دقیقاً مطابق با شغل مورد نظر برای یک کار با اخلاق و مد پایدار نیست نباید شما را از کار در این زمینه باز دارد. مهارت هایی برای ورود به این صنعت نیاز است که می‌توان آن‌ها را قبل از ورود فراگرفت یا آن‌ها را در خود تقویت کرد.

• خلاقیت و نوآوری
• تحقیق و تحلیل
• ترند شناسی
• کار گروهی و توانایی همکاری در تولیدات با متخصصان داخلی و خارجی
• مهارت های ارتباطی
• مدیریت پروژه

نکات نهایی برای کسانی که آرزوی کار اخلاقی و پایدار را دارند
نسبت به شغل هایی که اولویت اول شما نیستند گارد نداشته باشید. آن‌ها را امتحان کنید و ریسک پذیر باشید.

وقت خود را صرف انجام فعالیت هایی کنید که خلاقیت شما را بیشتر می‌کند و پرورش می دهد.
خبرنامه ها و مجلات تخصصی را در این زمینه دنبال کنید.
به فکر کار داوطلبی یا کارآموزی باشید تا درباره موضوعات مورد بحث در این زمینه (خواه رفاه حیوانات باشد ، حقوق بشر یا تأثیرات محیطی) اطلاعات کافی داشته باشید.
با سایر متخصصانی که شغل رویایی و مورد علاقه‌ی شما را دارند ارتباط برقرار کنید و همه چیز را در مورد آنچه انجام می دهند بیاموزید.


نظرات

 

 

شبکه های اجتماعی
 

        کانال اطلاع رسانی کلاس ها             کانال تلگرام

 

      اینستاگرام      توییتر        شنوتو

 

      آپارات

 

 

 

 

       مدرسه مد و طراحی لباس مهسا زارع

برگزار کننده دوره‌های آموزشی خلاق، به روز و باکیفیت

 

 

ما را بیابید

 

  آدرس : شهرک غرب,بلوار دادمان, جنب شیرینی الهیه ,پلاک134

 

تلفن : 02188089546

 

   ایمیل ما : info@mahsazare.com