Loading ...
close

طراحی شیلد حفاظتی بر پایه مواد طبیعی

logo


طراحی شیلد حفاظتی بر پایه مواد طبیعی

با شیوع ویروس کرونا مسائلی همچون سلامتی و محافظت اهمیت بیشتری پیدا کرده است و به همین علت طراحان و افراد خلاق سعی در طراحی مواردی دارند که بتوانند سلامتی جانی و محیط زیست را تضمین کنند. در جدیدترین ساخته های طراح خلاق انگلیسی موفق به ساخت شیلد های محافظ و بازگشت پذیر به طبیعت شده است.

 

 

طراح انگلیسی خلاق Alice Potts موفق شده است تا  بر پایه‌ی اضافات غذا و گل های خشک شده شیلد های محافظتی (محافظ صورت در برابر ویروس کرونا) درست کند. او ماده‌ی سازنده‌ی این شیلد‌ها را پلاستیک زیستی یا bioplastic نام گذاری کرده است. او ادعا می‌کند که این ترکیب می‌تواند تا حدودی جایگزین پلاستیک های مصنوعی موجود در شیلد های محافظتی شود. این شیلد‌ها برای اولین بار در گالری ملی ویکتوریا شهر ملبورن به نمایش در خواهند آمد.

ایده‌ی طراحی و تولید این ماسک‌ها از زمانی به وجود آمد که برادر او در اوایل همه‌گیر شدن ویروس کرونا موارد محافظتی مثل ماسک یا شیلد برای پوشش نداشت.

او در این باره توضیح داد: من در اوایل شیوع ویروس کرونا خبر هایی را از برادرم که به صورت داوطلبانه به افراد بیمار در خانه هایشان کمک می‌کرد، شنیده بودم. او به من گفت که موارد محافظتی به تعداد همه‌ی افراد وجود ندارد و به همین خاطر ایده‌ی درست کردن شیلد و ماسک های محافظتی جدید به ذهنم رسید و در نهایت به فکر ساخت پلاستیک با استفاده از مواد طبیعی افتادم. البته من فکر می‌کنم در ابتدا همه‌ی ما دچار نگرانی هایی بودیم چون دوست نداشتیم عزیزانمان را بیمار ببینیم و این قضیه به من کمک کرد تا بیشتر بر روی طرحم کمک کنم.

او برای شروع ۲۰ ماسک متفاوت با استفاده از تکنولوژی چاپ ۳ بعدی برپایه‌ی اضافات مواد غذایی و گل های خشک شده درست کرد. رنگ و جنس این شیلد‌ها بنا بر استفاده از نوع گل و مواد غذایی متفاوت، مشخص می‌شوند.

او در این باره توضیح داد: اضافات غذایی پایه‌ی این شیلدها هستند و رنگ آن‌ها بسته به مواد مورد استفاده است. من برای ساخت این شیلد‌ها از اضافه غذاهای موجود در فروشگاه های محلی، قصابی‌ها و اضافات خانگی استفاده کردم. بیشتر گیاهان و سبزی‌ها می‌توانند همراه با شکر طبیعی موجود در میوه‌ها، انعطاف لازم به این نوع شیلد‌ها را بدهد. البته در طراحی و تولید جنس پلاستیک برای استحکام بیشتر از پروتئین استفاده می‌شود. رنگ های موجود در این شیلد‌ها همچنین وابسته به نوع گل، سبزی، گیاهان و میوه هایی است که در یک فصل لندن می‌رویند، متفاوت خواهند بود. برای مثال در ساخت شیلد صورتی رنگ از میوه‌ی چغندر استفاده شده است.

 

آموزش طراحی لباس در مدرسه مهسا زارع

 

 

ثبت نام در دوره طراحی لباس

 

همچنین او اعلام کرد که پس از نمایشگاه در ماه دسامبر ۲۰۲۰ قصد دارد تا فرمول درست کردن این شیلد‌های طبیعی را اعلام کند.

او درباره‌ی هدفش گفت: من می‌خواهم تلفیق تکنولوژی و مواد بازگشت پذیر به طبیعت را که به صورت چاپ ۳بعدی و ساخته شده با پلاستیک بازیافت شده و پلاستیک زیستی ارائه شده است را به صورت یک قالب مشخص در بیاورم تا بتوان کل آن را به صورت یک فرمول مشخص درآورد و عموم مردم بتوانند آن را در خانه‌هایشان بسازند.

همچنین او اعتقاد دارد که شیلد های ساخته شده برپایه‌ی مواد طبیعی سازگار با محیط زیست هستند. آن‌ها جایگزین مناسبی برای شیلد های پلاستیکی هستند و می‌توانند ضایعات ناشی از ساخت و استفاده‌ی موارد مورد استفاده برای حفاظت شخصی در زمان ویروس کرونا را به صورت چشمگیری کاهش دهند.

این طراح خلاق ادامه داد: پلاستیک یک ماده‌ی شگفت‌انگیز است که به ما اجازه داد به فضا مسافرت کنیم،‌به اعماق دریا برویم و دستگاه های ضدعفونی کننده‌ای که در حال حاضر بیش از همه‌ چیز به آن‌ها نیاز داریم را بسازیم. اما به عقیده‌ی من نیازی نیست تا در زندگی معمولی و روزمره‌ی همگی انسان‌ها از مواد پلاستیکی استفاده کنیم. ما در حال حاضر پروتکل های بهداشتی را رعایت می‌کنیم، فاصله‌ی اجتماعی را رعایت می‌کنیم و در قرنطینه به‌سر می‌بریم. به همین خاطر به اندازه‌ی دکتر‌ها، پرستاران و بیماران که در بیمارستان هستند یا بیش از همه در معرض ابتلا به این بیماری هستند، به موارد محافظتی ساخته شده با پلاستیک نیاز نداریم. پلاستیک های زیستی همچنان به ما محافظت مورد نیاز را می‌دهند و در عین حال به محیط زیست آسیب بسیار کمتر می‌رساند.

این طراح اعتقاد دارد که حجم کربن در اکسید در دوران قرنطینه و کرونا به شدت کاهش پیدا کرده است اما اگر از حال به فکر آینده نباشیم، پس از قرنطینه شاهد افزایش بیش از اندازه‌ی آن خواهیم بود. افزایش این گاز می‌تواند بر سلامتی همه‌ی انسان‌ها و موجودات زنده تاثیر گذار باشد. به همین خاطر ما باید از تاثیراتی که بر روی محیط زیست در آینده می‌گذاریم آگاه باشیم.

او ادامه داد: درحال حاضر پلاستیک های یکبار مصرف استفاده‌ی گسترده‌ای در زندگی روزمره‌ی ما دارند و قطعا در آینده هم مورد نیاز و استفاده خواهد بود. من فکر می‌کنم ما اول باید نحوه‌ی بازیافت و استفاده‌ی دوباره از آن‌ها را بیاموزیم. اما استفاده از این شیلد‌ها به ما کمک می‌کند تا میزان استفاده از پلاستیک و تولید گاز کربن دی اکسید را به صورت چشمگیری کاهش دهیم. و البته استفاده از ماسک و شیلد های یکبار مصرف و فصلی این امکان را به ما می‌دهد تا در هر تغییر فصل موارد جدید، متفاوت و زیبایی برای پوشیدن داشته باشیم.

این طراح خلاق در گذشته نیز بر روی ساخت موارد جدید با استفاده از مواد قدیمی کار کرده بود و موفق به ساخت موارد تزئینی از کریستال های طبیعی شده بود.

این شیلد های سازگار با طبیعت در بین ۳۰ محصول و طرح جدید از هنرمندان بین‌المللی در ۳۳ کشور دنیا در ماه دسامبر ۲۰۲۰ به نمایش درخواهد آمد.


نظرات

 

 

شبکه های اجتماعی
 

        کانال اطلاع رسانی کلاس ها             کانال تلگرام

 

      اینستاگرام      توییتر        شنوتو

 

      آپارات

 

 

 

 

       مدرسه مد و طراحی لباس مهسا زارع

برگزار کننده دوره‌های آموزشی خلاق، به روز و باکیفیت

 

 

ما را بیابید

 

  آدرس : شهرک غرب,بلوار دادمان, جنب شیرینی الهیه ,پلاک134

 

تلفن : 02188089546

 

   ایمیل ما : info@mahsazare.com