Loading ...
close

طراحی کفش های ورزشی آدیداس با تکنولوژی خاص

logo


طراحی کفش های ورزشی آدیداس با تکنولوژی خاص

برند آدیداس ( adidas ) از برند های پیشرو در زمینه‌ی طراحی لباس و اکسسوری های ورزشی است. این برند یکی از بزرگترین آزمایشگاه های دنیا را برای تغییر ساختار پارچه‌ها، ساخت پارچه های جدید و طراحی های کار آمد دارد. این برند اعلام کرد که در جدیدترین پروژه‌ی خود درحال کار بر روی کفش های ورزشی خاص به هدف بازیافت و کاهش میزان تولید محصولات دارای پلاستیک و آسیب رسان به طبیعت است. این برند در گذشته از پلاستیک های رها شده در اقیانوس کفش ورزشی و از تور های ماهیگیری رها لباس شنا  طراحی و تولید کرده بود.

 

 

این مدل کفش UltraBOOST DNA LOOP نام دارد. طبق اعلام برند این کفش‌ها بخش اول از زنجیره‌ی طراحی های قابل بازیافت را تشکیل می‌دهد و پس از غیر قابل استفاده شدن، آن‌ها در فرآیند بازیافت تبدیل به کفش های ورزشی جدید می‌شوند. درحال حاضر ۱۵۰۰ عدد از این مدل کفش به دوندگان اهدا شده است و پس از استفاده برای تحقیقات به این کمپانی بازگردانده می‌شود.

نایب رئیس این برند James Carnes طی مصاحبه‌ای اعلام کرد: دوران قرنطینه برای ما فرصت خوبی بود تا بتوانیم بر روی محصولات جدید کار کنیم. ما باور داریم که باید بر روی تولید و طراحی محصولات آینده تمرکز کنیم اما این امر به تنهایی امکان‌پذیر نیست. ما امیدواریم که با پخش این محصول بتوانیم راجع به انتظارات و جزئیات پروسه‌ی این محصول اطلاعات بیشتری بدست آوریم و میزان محصولات دارای پلاستیک و آسیب رسان به طبیعت را کاهش دهیم.

این محصول تنها از جنس پلی‌ارتان های حرارتی یا TPU هستند و در مراحل تولید آن هیچگونه چسبی استفاده نشده است. یک جنس بودن کل کفش به این کمپانی امکان بازیافت راحت محصول را پس از بازگرداندن می‌دهد.

 

 

 

 

آموزش طراحی لباس در مدرسه مهسا زارع

 

 

ثبت نام در دوره طراحی لباس

 

این پروژه از سال ۲۰۱۹ در حال تحقیق و گسترش است و بخش اول تولید و استفاده‌ی دوباره‌ی کفش های بازیافتی با موفقیت روبرو شده است و دوندگان از طراحی و راحتی آن راضی بودند.

James Carnes ادامه داد: هدف ما پایان دادن به تولید ضایعات پلاستیکی است. ما این سیستم را طراحی کردیم تا با بازیافت و پیشرفت تکنولوژی بتوانیم مواد طبیعی و کم ضررتر را در مراحل تولید کفش‌ها به کار ببریم و تا حد امکان میزان پلاستیک مصرفی را افزایش ندهیم.

اما برای رشد این سیستم ما نیاز به کمک همگان داریم و به تنهایی نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم. اگر از این محصولات استقبال شود و میزان خرید این محصول از محصولات دیگر بیشتر شود، می‌توانیم بر روی توسعه‌ی این تکنولوژی کار کنیم و برای سلامت محیط زیست و آیندگان فعالیت کنیم.

 

 

همچنین این برند در جدیدترین یافته های خود با استودیو‌ی طراحی Kram/Weisshaar برای تولید روبات همکاری کرد. این همکاری منجرب به طراحی و تولید نوعی کفش ورزشی جدید با استفاده از تکنولوژی ۴بعدی شد.

طراح و مخترع برند آدیداس Fionn Corcoran-Tadd در این باره توضیح داد: ما تا به حال برای طراحی محصولات از راه های سنتی و قدیمی استفاده می‌کردیم که مراحل تولید آن باعث تولید ضایعات بسیاری از جمله پلاستیک و مصرف چسب در محصولات می‌شد. اما با طراحی این روبات جدید امکان طراحی دیجیتالی کفش‌ها بدون دخالت دست وجود دارد.

این تکنولوژی بر پایه‌ی تکنیک و راه های موجود برای پرینت ۳ بعدی طراحی شده است و با تنظیمات پیشرفته‌ی آن به نام سیستم و چاپ ۴ بعدی شهرت پیدا کرده است.

این تکنولوژی توانایی تولید کفش با یک سبک بافت کاملا جدید را دارد که تا قبل از آن امکان ناپذیر بود. مواد استفاده شده در این تکنولوژی کاملا جدید بوده و کفش تولید شده بدون درز، بدون جای دوخت، سبُک، انعطاف‌پذیر و با دوام است.

این تکنولوژی یکی از معضلات کفش های ورزشی را حل کرده است و آن جای دوخت در کفش‌ها است. بسیاری از ورزشکاران ساعت های طولانی در کفش های ورزشی خود فعالیت می‌کنند و حتی با بهترین نوع طراحی و مواد اولیه‌ی مرغوب،‌ جای دوخت در کفش‌ها باعث حساسیت و تاول های پوستی می‌شد که در طراحی و تولید این کفش های یک تکه و بدون دوخت مسئله حل شده است.

 

 

 

 

 

همچنین در تولید این کفش‌ها امکان مشخص کردن نقاط انعطاف‌پذیر و محکم کفش‌ها به صورت دیجیتالی و با وارد کردن دستورالعمل‌ها در برنامه‌ی آماده سازی محصول متناسب با نوع ورزش وجود دارد که دست‌یابی به این مسئله به صورت سنتی با چالش های بسیاری روبرو بود.

Corcoran-Tadd ادامه داد: ما همیشه برای تولید با ضایعات و مراحل زیادی روبرو بودیم که کارآمد بودن تولیدات را زیر سوال می‌برد. اما در حال حاضر و با این تکنولوژی امکان رسیدن به ۱۰۰٪ کارآمدی وجود دارد و محصول حاصله با کمترین میزان ضایعات تولید می‌شود.

از دیگر مسائل موجود در طراحی و تولید کفش های ورزشی به صورت سنتی، محصولات یک اندازه و دارای سایز است که باعث می‌شود افراد با اندازه‌ های بدنی متفاوت کمی چالش در پوشیدن این کفش‌ها داشته باشند. اما در تکنولوژی جدید معرفی شده امکان انتقال اطلاعات صحیح از اندازه و اطلاعات بدنی ورزشکار به برنامه‌ی تولید وجود دارد و محصول متناسب با اطلاعاتی چون شکل پا، وزن،‌ نوع ورزش و ویژگی های خاص بدنی طراحی و تولید می‌شود.

درحال حاضر این تکنولوژی تحت آزمایش های متفاوتی است و طبق پیش بینی های برند، اولین محصولات تولیدی با این تکنولوژی در سال ۲۰۲۱ به بازار عرضه می‌شود.

 


نظرات

 

 

شبکه های اجتماعی
 

        کانال اطلاع رسانی کلاس ها             کانال تلگرام

 

      اینستاگرام      توییتر        شنوتو

 

      آپارات

 

 

 

 

       مدرسه مد و طراحی لباس مهسا زارع

برگزار کننده دوره‌های آموزشی خلاق، به روز و باکیفیت

 

 

ما را بیابید

 

  آدرس : شهرک غرب,بلوار دادمان, جنب شیرینی الهیه ,پلاک134

 

تلفن : 02188089546

 

   ایمیل ما : info@mahsazare.com