Loading ...
close

طراحی پارچه و لباس

logo


طراحی پارچه و لباس

 

   جهت ثبت نام و مشاوره با تلفن 02188089546 تماس بگیرید.

 

آشنایی با طراحی پارچه: از گذشته ها تا به امروز طرح پارچه نشان دهنده مطالب خاصی بوده است. پارچه هایی با نقش و نگار و طرح خاص که مربوط به قومیت یا ملیت های متفاوت می شوند یا پارچه هایی با طرح هایی که برای مراسمات مخصوص اختصاص یافته اند. علاوه بر موضوعات اشاره شده طرح پارچه در زیبایی آن و در نتیجه در زیبایی لباس نقش دارد به همین دلیل افراد به دنبال انتخاب پارچه هایی با طرح های خاص هستند. آیا هیچ وقت اندیشیده اید پارچه ها با طرح های گوناگون چگونه طراحی می شوند؟ در واقع طراحی پارچه رشته ای جذاب و پرکاربرد است که در آن توسط ذهن خلاق طراح پارچه هایی با طرح های گوناگون طراحی می شوند. طراحی پارچه فرآیند ایجاد طرح و نقش و نگار های متنوع روی پارچه می باشد. یادگیری رشته طراحی پارچه برای طراحان لباس نقطه قوتی است که در مسیر رشته و کارشان برایشان بسیار مفید خواهد بود. رشته طراحی پارچه گرایش های مختلفی دارد که در زیر به شرح آن ها می پردازیم.

 

 

طراحی پارچه گرایش طراحی لباس: طراحی پارچه گرایش‌ طراحی لباس ‌ دو شاخه‌ اصلی‌ تک‌ دوزی‌ یا مزون‌ و صنعت‌ دارد در‌ شاخه‌ تک ‌دوزی‌  طراحی‌ و دوخت‌ لباس‌ برای‌ افراد مختلف‌ انجام می شود اما در  شاخه‌ صنعت‌ که‌ کاربردی ‌تر و کارآمد تر است‌ طراحی پارچه به‌ بخش‌های‌ متنوع تری تقسیم‌ می‌شود که‌ از جمله‌ آن ها می‌توان‌ به‌ بخش‌های‌ پارچه‌ جین‌، پیراهن‌ بچه‌، پیراهن‌ زنانه‌، لباس‌ مردانه‌ و... اشاره‌ کرد.

 رشته طراحی پارچه گرایش‌ طراحی‌ لباس‌ به‌ آموزش‌ طراحی‌ کاربردی‌ و طراحی‌ مد اختصاص دارد که طراحی‌ کاربردی‌ شامل‌ طراحی‌ لباس‌ مشاغل‌ و گروه‌های‌ مختلف‌ جامعه‌ مانند:‌ ورزشکاران‌، قوای‌ سه‌ گانه‌ ارتش‌ و مواردی‌ از این‌ قبیل‌ می‌شود و طراحی‌ مد نیز جنبه‌ فانتزی‌ دارد‌،  در این بخش طراح توسط ذهن خلاق خود طرح هایی جدید و خلاقانه ارائه می دهد تا در دید عموم نیز قرار گیرد و دیگر افراد نیز از طرح های زیبای وی ایده بگیرند.

 

 

رشته طراحی پارچه گرایش‌ طراحی‌ چاپ‌ پارچه:  رشته طراحی پارچه گرایش طراحی‌ چاپ‌ ‌ ‌ چگونگی‌ ایجاد طرح بر روی پارچه‌های‌ بافته‌ شده‌ ‌آموزش داده می شود. در طراحی چاپ پارچه‌، از لحاظ‌ رنگ‌بندی‌، طراحی‌ با راپورت‌بندی‌ روبرو است‌. راپورت‌بندی‌ یعنی  که‌ طراح‌، طرح‌ را بر روی‌ پارچه‌ به‌ شیوه ای‌ تکرار کند که‌ این‌ تکرار چشم را آزار ندهد، طراحی پارچه بدین معنی است که طراح‌ با توجه‌ به‌ نوع‌، تراکم‌ تار و پود، رنگ‌ و میزان‌ پذیرش‌ رنگ‌ یا آبی‌ که‌ در پارچه‌ وجود دارد و همچنین‌ نوع‌ چاپ‌ پارچه‌ که‌ می‌تواند چاپ‌ روتاری‌، سیلک‌، غلطکی‌ یا چاپ‌های‌ مدرن‌ باشد؛ طرح‌ خود را ارائه‌ می‌دهد.

 

 

رشته طراحی پارچه گرایش‌ طراحی‌ بافت‌ پارچه‌: رشته طراحی پارچه گرایش‌ طراحی‌ بافت‌ پارچه‌ به‌ طراحی‌ و نقش‌بندی‌ پارچه‌ اختصاص دارد که در این رشته طراحی‌ بافت‌ پارچه‌هایی‌ که‌ ساختمان‌ آنها از تاروپود تشکیل‌ شده‌، آموزش داده می شود طراحی پارچه در این گرایش به گونه ای است که دانشجو با تار و پود پارچه بازی می کند تا طرح جدیدی ایجاد کند. در این‌ راستا لازم‌ است‌ که‌ با انواع‌ بافت‌ پارچه‌ آشنا باشد تا بتواند با توجه‌ به‌ نوع‌ کاربرد، طرح‌ مورد نظرش‌ را ارائه‌ دهد. برای‌ مثال‌ پارچه‌ ای‌ که‌ برای‌ مبلمان‌ اداری‌ طراحی‌ می‌شود، جنس‌، طرح‌ و رنگش‌ با پارچه‌ مبلمان‌ منزل‌ متفاوت‌ است‌. از توانایی هایی که دانشجوی طراحی پارچه در این گرایش نیازمند است داشته باشد می توان به این موارد اشاره کرد که  هنرهای‌ تجسمی‌ را بشناسد و دارای‌ خلاقیت‌ و دید هنری‌ باشد. داوطلبان‌ باید بدانند که‌ در  رشته‌ طراحی‌ پارچه‌ و لباس‌، محصول نهایی به صورت تولید انبوه وارد بازار می شود در نتیجه این  یک‌ رشته‌ کاربردی‌ است؛‌ یعنی‌ هدف‌ این‌ رشته‌ طراحی‌ اصولی‌ پارچه‌ و لباس‌ با حفظ‌ خلاقیت‌ هنری‌ است

 

 

مهارت هایی که هنرجویان در این رشته کسب می کنند:

 

  1. در رشته طراحی پارچه سراسر کار طراح با پارچه است در نتیجه برای گام اول مهم ترین حرکت آن است که هنرجو یا دانشجو انواع مختلف پارچه ها را بشناسد شناخت انواع متخلف پارچه ها در تصمیم گیری طراح برای انتخاب خود پارچه یا طرح روی آن بسیار موثر است ( طراحی پارچه برای انواع لباس ها، پارچه های پرده ای، پارچه های مبلی، کاغذدیواری، کاشی، سرامیک و …).
  2. دنبال کردن این رشته توانمند شدن دانشجو یا هنرجو را در ایجاد طرح و نقش روی انواع پارچه ها به دنبال دارد.
  3. در یادگیری تخصصی و جامع این رشته فرد قادر به ایجاد طرح های خلاقانه و منحصر بفرد با در نظر گرفتن نکات مهم در طراحی پارچه می شود و در نتیجه توانایی وارد شدن به بازار کار و تولید انبوه را پیدا می کند.
  4. آموختن انواع راپورت های مهم و کاربردی بافت و طرح پارچه و مسلط شدن بر این مباحث

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظرات

 

 

شبکه های اجتماعی
 

        کانال اطلاع رسانی کلاس ها             کانال تلگرام

 

      اینستاگرام      توییتر        شنوتو

 

      آپارات

 

 

 

 

       مدرسه مد و طراحی لباس مهسا زارع

برگزار کننده دوره‌های آموزشی خلاق، به روز و باکیفیت

 

 

ما را بیابید

 

  آدرس : شهرک غرب,بلوار دادمان, جنب شیرینی الهیه ,پلاک134

 

تلفن : 02188089546

 

   ایمیل ما : info@mahsazare.com