Loading ...
close

طراحی لباس با سیم برق

logo


طراحی لباس با سیم برق

 

دغدغه‌ی حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از تولید اضافات در صنعت مد به اندازه‌ای جدی و مهم تلقی می‌شود که باعث تلاش تمامی افراد در صنعت مد برای پیدا کردن راه های جدید و خلاقانه به هدف حل این چالش‌ها شده است. این دغدغه باعث شد تا یکی از طراحان خلاق رومانیایی برای پروژه‌ی فارغ‌التحصیلی از سیم های برق، لباس و پیراهن طراحی کند!

 

 

آموزش طراحی لباس در مدرسه مهسا زارع

 

 

ثبت نام در دوره طراحی لباس

 

خانم Alexandra Sipa برای پروژه‌ی فارغ‌التحصیلی دانشگاه Central Saint Martins با استفاده از سیم های برق جلیقه و پیراهن طراحی کرد.

او با ارائه‌ی این مجموعه می‌خواست راه حلی برای استفاده و کاهش میزان اضافات سیم های الکتریکی ارائه دهد. طبق تحقیقات هرساله ۵۰ میلیون تن زباله های الکتریکی تولید می‌شود و سازمان ملل پیش‌بینی می‌کند که وزن تمامی وسایل الکتریکی دور انداخته شده تا سال ۲۰۵۰ حدودا سه برابر افزایش داشته باشد و و میزان آن به ۱۲۰ میلیون تن برسد.

او ابتدا الگو و طرح لباس‌ها را کشید و روی هر قسمت را با سنجاق مشخص کرد و پایه‌ی لباس را با سیم مشخص کرد. سپس شروع به بافت سیم‌ها به یکدیگر کرد و یک طرف لباس را درست کرد و سپس نقاط اتصال را با بست‌ها به هم محکم کرد. او برای ساخت این لباس‌ها از یک روش سنتی تور دوزی استفاده کرد.در این روش تورها را به یک حباب می‌بندند و به هم می‌تابانند و بافت های توری به وجود می‌آید.

او درباره‌ی این پروژه توضیح داد: این کار کاملا شبیه به نقاشی کشیدن است و برخلاف تصورات مثل کار های مکانیکی و سخت نیست. اما برای من وقت زیادی برد تا بتوانم از روش سنتی سیم‌ها را به یکدیگر ببافم چون سیم‌ها به هیچ وجه لطافت و نرمی تور را ندارند. من یاد گرفتم که در این کار جای خطا وجود ندارد و اگر در بافت‌ها اشتباه کنم ممکن است مجبور شوم تا از اول یک لباس را درست کنم چون این کار دشواری است و اگر دقت نداشته باشم نمی‌توانم بخشی از لباس را ببرم یا حالت سیم را به صورت اولیه بازگردانم.

او این سیم‌ها را از مرکز بازیافت لندن دریافت کرده و قبل از استفاده‌ی آن‌ها از وجود نداشتن قطعات خطرناکی مثل فایبرگلس در آن‌ها اطمینان حاصل کرده است.

از آنجایی که او سیم‌ها را به شکل اولیه و بدون حالت خود استفاده می‌کرد، تمامی تلاش و دقت خود را به کار گرفت تا بتواند فرم دلخواه خود را پیدا کند و در عین حال لباسی راحت و بدون انحنا های ناخواسته درست کند.

این طراح که در خانه های مد لوکس و سطح بالای مد مثل برند های Oscar de la Renta و  Balenciagaکار کرده بود گفت: به اتمام رساندن ساخت و دوخت لباس با استاندارد های مد سطح بالا و لوکس،‌ سختترین چالش در این لباس‌ها بود و در هر قطعه توجه و دقت ویژه‌ای نیاز داشت. طبق استاندار‌ها لباس در نهایت باید  زیبا و قابل پوشیدن باشد.

او ادامه داد: من از تکنیک بافت سنتی رومانیایی کمک گرفتم تا بتوانم دوخت لباس را با حالتی که می‌خواهم انجام دهم و همچنین بتوانم در قسمت انتهایی سیم‌ها، آنان را حالت دهم و به گونه‌ای آن‌ها را مهار کنم که به بدن پوشاننده آسیبی نرساند. همچنین این تکنیک به من کمک کرد تا بتوانم بافت گلبرگ‌ های لباس را به سادگی انجام دهم. من فکر می‌کنم راز موفقیت در طراحی و دوخت هر لباسی پیدا کردن راه حل های زیبایی شناسانه برای مشکلات عملی و سخت است.

 

 

او امیدوار است که در آینده بتواند با استفاده از ضایعات صنایع متفاوت و تکنیک های سنتی دوخت تور و نوار، تضاد اقتصادی و جایگاه اجتماعی زنان در جامعه‌ی رومانیا را به تصویر بکشد.

او درباره‌ی این عقیده توضیح داد: بسیاری از خانم‌ها در دنیا لباس های فاخر و زیبایی به تن می‌کنند و با زیبایی های خانمانه برای خرید به سوپر مارکت می‌روند و این مسئله در ذهن من تداعی کننده‌ی آزادی های فردی خانم‌ها است. اما در همین بین خانم هایی وجود دارند که پشت درب های بسته خدمتکار هستند و کوچکترین توجه به نیازشان را فوق العاده و عجیب می‌بینند.

ما در Bacău رومانیا چیزی را دور نمی‌ریزیم و عادی ترین و پیش افتاده‌ترین وسایل برای ما گنج به حساب می‌آیند. حتی ارزش آن‌ها اهمیتی ندارد و ما از آن‌ها تا آخرین لحظه‌ی قابل استفاده بودنشان بهره می‌بریم.

همچنین این مجموعه شامل اجزا‌ی دیگری هم هست. او برای این مجموعه پیراهن گل‌داری طراحی کرد که پارچه‌ی آن از اضافات پارچه در کارخانه‌ها تهیه شده بود. همچنین ژاکت طراحی شده در این مجموعه با استفاده از حوله های یافت شده در خیریه های این شهر طراحی شده بود.

به گفته‌ی او: هزینه‌ی تحصیلات و دریافت مدرک در رشته‌ی طراحی مد و لباس به اندازه‌ای زیاد است که ما از هر راهی برای صرفه جویی استفاده می‌کنیم و یافتن راه های جدید و متفاوت برای استفاده‌ی دوباره از ضایعات و مواد برای ساخت و دوخت لباس های سطح بالا و لوکس یکی از بهترین راه های مقرون به صرفه برای ساخت پارچه توسط یک دانشجو است.

 


نظرات

 

 

شبکه های اجتماعی
 

        کانال اطلاع رسانی کلاس ها             کانال تلگرام

 

      اینستاگرام      توییتر        شنوتو

 

      آپارات

 

 

 

 

       مدرسه مد و طراحی لباس مهسا زارع

برگزار کننده دوره‌های آموزشی خلاق، به روز و باکیفیت

 

 

ما را بیابید

 

  آدرس : شهرک غرب,بلوار دادمان, جنب شیرینی الهیه ,پلاک134

 

تلفن : 02188089546

 

   ایمیل ما : info@mahsazare.com